Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

TRAb – Przeciwciała przeciw receptorowi hormonu tyreotropowego

Dowiedz się więcej

Przeciwciała przeciwko receptorom hormonu stymulującego tarczycę (TSH) nazywane są TRab. Mogą być różnego rodzaju i można je podzielić na:

  • stymulujące (TSAb; thyroid stimulating antibodies) – po związaniu się z receptorem naśladują one działanie TSH; ich obecność prowadzi do nadczynności tarczycy;
  • przeciwciała, które zakłócają wiązanie TSH z jego receptorem (TBII, thyrotropin binding inhibitory immunoglobulin) – utrudniają one wiązanie i działanie TSH w tarczycy, ograniczając w ten sposób jego działanie przez co nie stymuluje onodpowiednio gruczołu; zwykle związane z chorobą Gravesa-Basedowa, zwanej również chorobą Basedowa, ale można ją zauważyć również w chorobie Hashimoto i innych chorobach tarczycy;
  • przeciwciała blokujące (TBAb; thyroid blocking antibodies), które wykazują aktywność blokującą receptor TSH – po związaniu z receptorem hamują tarczycę i prowadzą do niedoczynności.

Co diagnozuje się za pomocą badania?

Badanie może zdiagnozować obecność przeciwciał przeciwko receptorowi TSH w tarczycy. Służy do wykrywania chorób autoimmunologicznych tarczycy.

Utrzymująca się obecność przeciwciał TRAb u pacjentów leczonych przeciwtarczycowo wydaje się być czynnikiem ryzyka nawrotu po przerwaniu leczenia.

Ponieważ TRAb są przeciwciałami (IgG) (immunoglobuliny) klasy G, możliwe jest ich przeniknięcie przez łożysko matki do płodu. Jeśli kobiety chorujące na chorobę Gravesa-Basedowa, mają w ostatnim trymestrze ciąży podwyższone poziomy TRAb, to płód jest narażony na zwiększone ryzyko rozwoju nadczynności tarczycy u noworodków, co wiąże się z wysoką częstotliwością występowania wad wrodzonych i umieralności.

Przygotowanie do badania TRAb

Wskazane jest, aby badanie zostało wykonane do godziny 11.00. Wskazane jest również bycie na czczo lub przynajmniej 2 godziny po ostatnim posiłku.

Próba

  • Krew żylna

Metoda

  • Immunochemiczna, elektrochemiluminescencyjna

TRAb norma (wartości referencyjne)

  • do 1,75UI/L

TRAb cena | Kup badanie TRAb online

 

 

INFORMACJEDowiedz się więcej:

INFORMACJA Dowiedz się więcej:

 

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice