Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Transferyna izoformy

Dowiedz się więcej

Transferyna izoformy – co to jest?

Transferyna to pewnego rodzaju białko odpowiedzialne w ludzkim organizmie za transport żelaza we krwi. Jest produkowana ona głównie w wątrobie (choć także w mniejszych ilościach w innych tkankach) i składa się z trzech głównych części (łańcuchów białkowych). Poszczególne części składowe mogą wykazywać między sobą delikatne różnice, stąd mówimy o występowaniu wielu podrodzajów transferyny, które nazywane są właśnie izoformami. Poza transportem atomów żelaza transferyna także bierze udział w regulacji zakażeń bakteryjnych, poprzez kontrolę poziomów tego pierwiastka w błonach śluzowych, co ma wpływ na hamowanie rozwoju patogenów.

Transferyna izoformy – kiedy wykonać badanie?

Obniżone wartości transferyny przyczyniają się do rozwoju wielu chorób, z których główną, najczęściej występującą jest anemia wywołaną niedoborem żelaza. Nawet jeżeli dana osoba spożywa wystarczające ilości tego pierwiastka w diecie, to przy zbyt niskich wartościach transferyny (lub występowaniu uszkodzonych izoform tego białka) nie będzie ono skutecznie transportowane do szpiku kostnego, gdzie jest niezbędne do produkcji czerwonych krwinek. Badanie izoform transferyny określa procentowy stosunek stężeń danych podtypów transferyny.

Transferyna izoformy – kto powinien wykonać badanie?

Zaburzenia w produkcji poprawnych izoform transferyny są szczególnym wskaźnikiem w przebiegu choroby alkoholowej. Osoby uzależnione od picia alkoholu posiadają większe stężenia izoform transferyny, w których występuje zmniejszona ilość jednego jej głównych budulców- kwasu sialowego. Te podtypy nazywane są ogólnie transferyną desialowaną (lub też ubogowęglowodanową, w skrócie CDT). Jest ona bardzo czułym wskaźnikiem alkoholizmu, jako że jej poziomy wzrastają w przypadku spożycia alkoholu w znacznym stopniu i są wykrywalne do trzech tygodni później. W związku z tą charakterystyką jej oznaczanie jest skuteczne w monitorowaniu terapii leczenia uzależnienia oraz oceny stopnia nadużywania alkoholu przez pacjenta. Dopiero po dłużej trwającej całkowitej abstynencji (kilka tygodni) stężenia CDT wracają do normy.

Transferyna izoformy norma

CDT do 1,3% (metoda przesiewowa), powyżej tej wartości obligatoryjnie wykonywany jest rozdział metodą elektroogniskowania: CDT 1,5 – 6,2%, w tym asialo 0%, monosialo 0%, disialo 1,6 – 6,2%, trisjalo 7,4 – 17,1%, tetrasialo 55,7 – 67,2%, pentasialo 13,2 – 19,9%, heksasialo 2,5 – 5,6%.

W przypadku prawidłowego wzoru izoform podaje się wynik opisowy jako „prawidłowy wzór izoform transferyny”, nie podaje się wartości liczbowych poszczególnych frakcji oraz CDT.

Transferyna izoformy wyniki

Określenie nieprawidłowych stężeń danych izoform transferyny jest przede wszystkim wskaźnikiem stosowanym w ocenie spożycia alkoholu przez pacjenta w ostatnim czasie. Poszczególne stężenia będą się różniły u każdego pacjenta, jednak wzrost CDT praktycznie w każdym przypadku świadczy o wpływie etanolu na proces produkcji transferyny.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice