Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Yersinia enterocolitica przeciwciała IgG IgA ELISA

Dowiedz się więcej

Yersinia enterocolitica przeciwciała IgG IgA ELISA badanie

Yersinia enterocolitica to bakteria gram ujemna, która przyczynia się do rozwoju chorób odzwierzęcych u człowieka. Jej naturalnym rezerwuarem są dzikie i domowe ssaki, wśród których świnia jest jednym z ważnych źródeł zakażeń u ludzi. Do infekcji dochodzi drogą pokarmową, głównie w wyniku spożycia zakażonego mięsa, mleka, tofu lub wody zanieczyszczonej odchodami zarażonych zwierząt. W przypadku ostrych infekcji czasem próbuje się izolować i identyfikować patogen z zanieczyszczonej żywności, gdyż jest w stanie długo przetrwać w niej jako aktywny, nawet w niskich temperaturach.

Jersinioza może przybierać różne postacie i być przyczyną szerokiej gamy objawów, nie tylko dotyczących układu pokarmowego. Najczęściej zakażenie przebiega pod postacią stanów zapalnych jelit z biegunką i gorączką, ale zdarza się, że drobnoustrój wnika do węzłów chłonnych krezki (błony pokrywającej narządy jamy brzusznej) i powoduje ich ropne zapalenie, objawami przypominając zapalenie wyrostka robaczkowego. Często prowadzi do niepotrzebnych operacji przeprowadzanych w celu jego wycięcia.

Jako zakażenie układu pokarmowego jersinioza nie jest groźna, natomiast rozwinięcie się powikłań (zwłaszcza sepsy) znacząco zwiększa śmiertelność. Posocznica występuje rzadko, zwłaszcza u pacjentów z obniżoną odpornością, w jej przebiegu mogą ponadto pojawić się ropnie wątroby lub śledziony, zapalenie otrzewnej.

Yersinia może być też szczególnie niebezpieczna dla płodu, który może zostać nią zakażony poprzez łożysko, jeśli infekcja u matki w czasie ciąży nie ograniczy się do układu pokarmowego.

U dzieci zazwyczaj występują tylko objawy jelitowe, jednak u dorosłych po zakażeniu obserwuje się też dolegliwości stawowe (reaktywne zapalenie stawów, uporczywe bóle) i skórne (rumień guzowaty, zmiany na kończynach i tułowiu).

Nieujęty w tym badaniu inny gatunek bakterii z rodzaju Yersinia, Y. pseudotuberculosis powoduje zespoły chorobowe o podobnych objawach, stąd czasem dopiero w wyniku wykonania szczegółowych badań serologicznych (w kierunku obecności we krwi przeciwciał skierowanych przeciwko poszczególnym antygenom patogenów) możliwe jest ich rozróżnienie jako przyczyny zatrucia.

Yersinia enterocolitica przeciwciała IgG IgA ELISA – kiedy wykonać?

Badanie wykonywane jest najczęściej na zlecenie lekarza w celu diagnostyki przyczyn zakażeń układu pokarmowego, zwłaszcza ostrych zatruć z historią spożycia żywności nieprawidłowo przechowywanej, czy z niepewnego źródła. Zespoły biegunkowe obserwowane w ich przebiegu mogą być wywołane przez wiele gatunków bakterii lub wirusów, stąd niezbędne jest ich zidentyfikowanie w celu dobrania odpowiedniego leczenia. Badanie można więc uzupełnić posiewem kału w kierunku najpopularniejszych patogenów pokarmowych.

W przypadku wykrycia Yersinii jako przyczyny infekcji, oznaczenie różnych rodzajów przeciwciał (w poszczególnych klasach) może pomóc zróżnicować moment zakażenia (faza ostra lub przewlekła). Badania serologiczne są też szczególnie przydatne w diagnostyce przyczyn reaktywnego zapalenia stawów, jeśli zachodzi podejrzenie, że zostało spowodowane przebytym zakażeniem Yersinią.

Yersinia enterocolitica przeciwciała IgG IgA ELISA – kto powinien wykonać?

Osoby z objawami sugerującymi zakażenie Yersinią:

  • jelitowymi: biegunka, gorączka, dolegliwości żołądkowe, osłabienie
  • rzekomo wyrostkowymi: ból brzucha najsilniejszy w prawym dole biodrowym, sztywność mięśni
  • stawowymi: ból i obrzęk stawu, najczęściej w obrębie kończyn dolnych
  • skórnymi: bolesne, czerwone, podskórne guzy
  • posocznicą: wysoka gorączka, przyspieszone tętno i częstość oddechów, wymioty, zblednięcie obwodowych części ciała, wysypka, zaburzenia świadomości

Yersinia enterocolitis przeciwciała IgG IgA ELISA norma

  • brak obecności (-)

Przeciwciała IgA pojawiają się natychmiast po wystąpieniu choroby, osiągając szczyt w drugim tygodniu i na ogół zanikają w ciągu 2-6 miesięcy. Jeśli utrzymują się dłużej, może to sugerować rozwój komplikacji po zakażeniu Yersinią. Przeciwciała IgG pojawiają się do dwóch tygodni od zakażenia i zanikają w przeciągu kilku lat.

  • obecność przeciwciał (+)

Świadczy o kontakcie z patogenem:

  • w przebiegu świeżej, ostrej infekcji (obecne IgA, brak IgG)
  • w przebiegu niedawnej infekcji (obecne IgA i IgG)
  • w przebiegu przebytego w przeszłości zakażenia (brak IgA, obecne IgG)

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice