Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Amylaza trzustkowa w moczu

Dowiedz się więcej

Czym jest amylaza trzustkowa w moczu?

Amylazy to rodzaj enzymów trawiennych, czyli związków chemicznych, które rozkładają dostarczane z pożywieniem substancje odżywcze na mniejsze, prostsze fragmenty, które mogą zostać wchłonięte przez organizm w jelitach. Amylazy odpowiadają za trawienie węglowodanów, czyli cukrów. Większość spożywanych przez nas węglowodanów to cukry złożone, czyli składające się z wielu podjednostek cukrów prostych. Amylaza trzustkowa to jeden z podrodzajów amylazy, produkowany w trzustce, którego główną rolą jest rozkład skrobi do maltozy.

Amylaza trzustkowa w moczu – kiedy wykonać badanie?

Amylaza trzustkowa wydalana jest z organizmu przez nerki i przewód pokarmowy. Wzrost jej stężeń we krwi (a co za tym idzie, także w moczu, który produkowany jest na drodze filtracji krwi w nerkach) obserwowany jest w przypadku zaburzeń pracy trzustki. Badanie stężeń amylazy trzustkowej w moczu, razem z oznaczaniem jej poziomów we krwi obwodowej pacjenta, jest z tego powodu skuteczną metodą diagnostyczną służącą wykryciu zaburzeń pracy narządu ją produkującego.

Ponadto badanie wykonane z moczu dostarcza też nam pewnych informacji o pracy nerek. Jak każde badanie związane z pomiarami danej substancji w moczu, to badanie także zaleca się wykonać w połączeniu z badaniem krwi, gdyż oba te badania dostarczą lekarzowi prowadzącemu diagnostykę pacjenta cennych informacji na temat ewentualnych rozbieżności między stężeniem we krwi, a moczu.

Stężenia amylazy w moczu rosną w przypadku nie tylko uszkodzeń trzustki. Mogą także być podwyższone w przebiegu chorób takich jak kamica pęcherzyka żółciowego, rak jajnika (lub też innego narządu), ciąża pozamaciczna, uszkodzenia tkanek jelita, zapalenie wyrostka żółciowego i inne.

Amylaza trzustkowa w moczu – kto powinien wykonać badanie?

Badanie to najczęściej jest zlecane w celu monitorowania przebiegu zapalenia trzustki. Zapalenie trzustki to choroba, która posiada postać ostrą i przewlekłą.

Najczęściej zapalenie przewlekłe jest wynikiem nadużywania alkoholu i rozwija się powoli, z małymi objawami przez lata. Ostra postać tej choroby z kolei potrafi rozwinąć bardzo intensywne objawy w ciągu tylko kilku godzin. Często występuje bez wyraźnej przyczyny (tzw. idiopatyczne OZT), ale w grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby z kamicą żółciową, nadużywające alkoholu oraz po urazie w okolicy tego narządu (nadbrzusze). Do objawów OZT należą:

  • nagły ból nadbrzusza, promieniujący do pleców
  • nudności, wymioty
  • gorączka, dreszcze
  • utrata apetytu
  • tachykardia (wzrost częstości uderzeń serca)
  • trudności z oddychaniem

W przypadku wystąpienia tych objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, gdyż nieleczone ostre zapalenie trzustki może nieść za sobą groźne dla zdrowia i życia pacjenta konsekwencje.

Amylaza trzustkowa w moczu cena

 

Amylaza trzustkowa w moczu normy

  • <350,00 IU/l; przypadkowa porcja moczu

Amylaza trzustkowa w moczu wyniki

Badanie to może zostać wykonane zarówno z przypadkowej próbki moczu, jak i z pomiaru stężenia w całodobowej zbiórce moczu. Leczenie choroby która najczęściej wywołuje to zjawisko (czyli OZT) opiera się przede wszystkim na przyjmowaniu leków przeciwbólowych, rozkurczowych, leczeniu zachowawczym za pomocą leków sterydowych, a po ustaleniu przyczyny tej choroby (np. kamienia żółciowego w przewodzie żółciowym wspólnym) wykonywana jest interwencja chirurgiczna mająca na celu usunięcie przeszkody. Czasami także (jeżeli w przebiegu choroby dojdzie do nadkażenia bakteryjnego) dołącza się także leczenie antybiotykami.

Wzrost poziomów ponad normę niekoniecznie świadczy o zapaleniu trzustki- może oznaczać obecność wielu innych chorób, stąd też bardzo ważne jest, aby wyniki każdego badania diagnostycznego konsultować z lekarzem, gdyż mają one wartość kliniczną tylko w połączeniu z objawami prezentowanymi przez pacjenta, jego historią choroby oraz innymi wynikami badań.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice