Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Bilirubina pośrednia

Dowiedz się więcej

Bilirubina pośrednia badanie

Bilirubina jest pomarańczowym pigmentem, produktem rozkładu hemu, będącego składnikiem hemoglobiny – substancji umożliwiającej przenoszenie tlenu w czerwonych krwinkach (erytrocytach).

Erytrocyty żyją 120 dni. W wyniku ich rozpadu (wieloetapowych przemian hemu), do krwioobiegu uwalnia się bilirubina (wolna, pośrednia, niesprzężona), która wiąże się z białkami nośnikowymi krwi, albuminami. Ta postać bilirubiny jest nierozpuszczalna w wodzie.

Wraz z albuminami, bilirubina wolna jest przenoszona do wątroby. Tam dołączany jest do niej kwas glukuronowy i powstaje bilirubina związana (sprzężona, bezpośrednia). Ona wydzielana jest do żółci i wraz z nią przechodzi z wątroby do jelita cienkiego, gdzie jest dalej rozkładana przez bakterie i ostatecznie wydalana z kałem.

Testy laboratoryjne mierzą zarówno poziom bilirubiny całkowitej, jak i wolnej (we krwi z albuminami) oraz związanej (w wątrobie lub żółci, z kwasem glukuronowym).

Wzrost stężenia bilirubiny powyżej 2,5mg% objawia się żółtaczką (żółtym zabarwieniem twardówek, błon śluzowych i skóry).

Wzrost poziomu bilirubiny wolnej jest zazwyczaj związany z procesami nadmiernego rozpadu krwinek czerwonych, natomiast związanej z zaburzeniami czynności wątroby (sprawności procesu sprzęgania bilirubiny z kwasem glukuronowym czy wydzielania jej do żółci).

Bilirubina pośrednia – Kup online po niskiej cenie

Bilirubina pośrednia – kiedy wykonać badanie?

Bilirubinę bada się w celu sprawdzenia, jak funkcjonuje wątroba. Pomiar jej stężenia jest użyteczny przy podejrzeniu uszkodzenia wątroby.

Badanie jest też przydatne w diagnostyce żółtaczek i różnicowaniu ich przyczyny. Wykonuje się je przy podejrzeniu żółtaczki hemolitycznej, czyli związanej z nadmiernym rozpadem czerwonych krwinek.

Dodatkowo, pomiar i monitorowanie stężenia bilirubiny u noworodków z żółtaczką jest wpisany w standard poporodowej opieki medycznej nad dzieckiem.

Bilirubina pośrednia – kto powinien wykonać badanie?

Każdy pacjent z objawami mogącymi sugerować chorobę wątroby:

  • żółtaczka
  • ciemny mocz
  • jasne stolce
  • bóle brzucha
  • rozbicie, ogólne osłabienie

Oznaczenie przydaje się w przypadku podejrzenia uszkodzenia wątroby, u pacjentów z historią picia nadmiernych ilości alkoholu, wykazujących objawy toksyczności leku lub narażonych na wirusa zapalenia wątroby. Zazwyczaj wykonuje je się w ramach panelu wątrobowego (wraz z pomiarem aktywności aminotransferaz, LDH, stężenia albumin).

Badanie może okazać się przydatne również u pacjentów z podejrzeniem niedokrwistości hemolitycznej (procesu rozpadu czerwonych krwinek), zgłaszających:

  • żółtaczkę
  • prawidłową barwę moczu
  • ciemne stolce
  • bóle brzucha
  • szybkie bicie serca
  • duszności

W tym przypadku, często wraz z oznaczeniem poziomu bilirubiny zleca się badania oceniające stan układu czerwonokrwinkowego (liczbę czerwonych krwinek, hemoglobiny, haptoglobiny, retikulocytów, aktywność LDH).

Materiał do badania

  • krew żylna

Bilirubina pośrednia norma (wartości referencyjne)

  • 0,2 – 1,00 mg/dl

Bilirubina pośrednia wyniki

Niski poziom bilirubiny pośredniej obserwuje się rzadko i w praktyce lekarskiej nie ma znaczenia diagnostycznego.

Wzrost tylko bilirubiny pośredniej (niesprzężonej) może wynikać z:

  • nadprodukcji bilirubiny w wyniku zwiększonego rozpadu krwinek czerwonych – w niedokrwistościach hemolitycznych, wywołanych immunologicznie, w uszkodzeniu erytrocytów (sztuczna zastawka serca, zakrzepowa plamica małopłytkowa, zespół hemolityczno-mocznicowy, rozsiane wykrzepianie wewnątrznaczyniowe), zakażeniach (sepsa, malaria, toksoplazmoza), ciężkich oparzeniach, nadczynności śledziony, nocnej napadowej hemoglobinurii
  • upośledzenia sprzęgania bilirubiny z kwasem glukuronowym w wątrobie- w uwarunkowanych genetycznie chorobach, w których brakuje enzymów niezbędnych do tego procesu- takich jak zespół Gilberta, zespół Criglera i Najjara

Wzrost stężenia bilirubiny pośredniej możemy obserwować też u noworodków – zarówno w przypadku żółtaczki fizjologicznej wywołanej kamieniem pokarmem kobiecym, jak w przypadku żółtaczki w przebiegu choroby hemolitycznej (niszczenia czerwonych krwinek wywołanych konfliktem grup krwi między noworodkiem a matką).

Ważne jest, aby szybko rozpoznać i leczyć podwyższony poziom bilirubiny u noworodka, ponieważ nadmiar niesprzężonej bilirubiny uszkadza rozwijające się komórki mózgowe, co może stwarzać ryzyko rozwoju upośledzenia umysłowego.

Wzrost zarówno bilirubiny pośredniej (niesprzężonej), jak i bezpośredniej (sprzężonej) wynika zazwyczaj z powodu:

  • uszkodzenia wątroby – wywołanego marskością, zakażeniami wirusowymi, zajęciem jej w przebiegu zakażeń bakteryjnych (kiła, sepsa, ropnie wątroby), autoimmunologicznym zapaleniem wątroby, uszkodzeniem toksycznym (alkoholowym, grzybami, czterochlorkiem węgla), polekowym, nowotworami wątroby (pierwotnymi, przerzutowymi), nowotworami hematologicznymi (chłoniaki)
  • zaburzeń naczyniowych – spowodowanych zespołem Budda-Chiariego (zakrzepica żył wątrobowych), niewydolnością serca
  • problemów w drogach żółciowych – w pierwotnym zapaleniu dróg żółciowych, zastoju wywołanym ciążą

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice