Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Borrelia burgdorferi przeciwciała IgG Western Blot

Dowiedz się więcej

Borrelia burgdorferi przeciwciała IgG Western Blot badanie

Borelioza to szeroko rozpowszechniona na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez bakterie z rodzaju Borrelia (najczęściej Borrelię burgdorferi sensu lato) przenoszone przez kleszcze. By doszło do infekcji patogenem, kleszcz po ukąszeniu musi pozostawać na skórze 2-3 dni, jednak (szczególnie jeśli znajdzie się na owłosionej skórze głowy, w zgięciach stawów, pachwinach) łatwo go przeoczyć.

Opisano kilka etapów choroby:

  • wczesne stadium zlokalizowane: pojawia się w różnych odstępach czasu od zakażenia i może, ale się musi, objawiać się rumieniem wędrującym z towarzyszącymi objawami grypopodobnymi i miejscowym powiększeniem węzłów chłonnych;
  • wczesne stadium rozsiane: występuje w ciągu kilku tygodni do kilku miesięcy po ukąszeniu i obejmuje szereg, często niecharakterystycznych dolegliwości z różnych układów i narządów, dzielących się na główne grupy objawów neurologicznych (neuroborelioza), kardiologicznych lub reumatologicznych (stawów)
  • stadium późne rozsiane: występuje u pacjentów z nierozpoznanym zakażeniem lub niewłaściwie leczonych, nawet do kilku lat po infekcji krętkiem, objawia się nieodwracalnymi uszkodzeniami stawów oraz układu nerwowego, które prowadzi nawet do wystąpienia zmian osobowości i drgawek.

Podobieństwo objawów między chorobą z Lyme a innymi, niespokrewnionymi stanami, ich zmienność i różnorodność, stwarzają problemy diagnostyczne, które mogą opóźniać rozpoznanie, w przypadku braku historii ukąszenia przez kleszcza i obecności rumienia. Rzadko, ale zdarza się, że choroba pozostaje bezobjawowa do późnych stadiów.

W związku z tym badania serologiczne (wykrywanie specyficznych przeciwciał we krwi przeciwko krętkowi) jest bardzo ważnym narzędziem w diagnostyce choroby.

Pierwszym etapem diagnostycznym są przesiewowe testy na przeciwciała w klasach IgM i IgG metodą ELISA. W przypadku wyniku dodatniego, drugim etapem jest przeprowadzenie testu potwierdzenia metodą Western Blot.

Borrelia burgdorferi przeciwciała IgG Western Blot – kiedy wykonać?

Oceniając pacjenta pod kątem boreliozy i zlecając badania w jej kierunku, pracownicy służby zdrowia powinni wziąć pod uwagę: historię ukąszenia przez kleszcza, prawdopodobieństwo że był on zakażony bakterią (np. jeśli pochodził z rejonu o jej dużym rozpowszechnieniu), objawy charakterystyczne dla choroby w danym stadium, współistnienie różnych stanów które mogą dawać podobne dolegliwości, wyniki innych badań laboratoryjnych.

Badanie jest zwykle zlecane przez lekarza specjalistę chorób zakaźnych do uzyskania potwierdzenia/wykluczenia choroby, po uzyskaniu dodatniego lub niejednoznacznego wyniku w teście przesiewowym metodą ELISA. Western Blot to rodzaj jakościowego testu immunologicznego, w którym na pasku błony uwidaczniane są przeciwciała swoiste dla poszczególnych antygenów bakterii i jest bardziej czuły i specyficzny niż ELISA.

Test, różnicując obecność przeciwciał w dwóch klasach (IgM i IgG) pomaga ponadto ocenić fazę infekcji (ostra, przebyta) i oszacować czas, który upłynął od zakażenia.

Borrelia burgdorferi przeciwciała IgG Western Blot – kto powinien wykonać?

Osoby z objawami boreliozy we wczesnej fazie, przypominającymi grypę: bóle mięśni i stawów, gorączka, wyczerpanie, rozbicie, regionalne powiększenie węzłów chłonnych, obecność rumienia wędrującego (czerwony okrąg z centralnym przejaśnieniem), chłoniaka limfocytowego (pojedynczy sinoczerwony guzek)

Osoby z objawami boreliozy w późniejszej fazie, dotykającymi różnych narządów: stawów (epizody zapalenia z bolesnym obrzękiem), serca (zapalenie wsierdzia, zaburzenia rytmu serca), nerwów czaszkowych i obwodowych (bóle korzeniowe, obustronne porażenie nerwu czaszkowego, zapalenie nerwów międzyżebrowych, drętwienia, mrowienia kończyn). Ponadto, często współwystępują wędrujące bóle mięśni, chroniczne zmęczenie i obniżenie nastroju, przypominające depresję.

Objawy zaawansowanej neuroboreliozy (zajęcia przez krętka centralnego układu nerwowego) obejmują: zaburzenia pamięci, koncentracji, bóle głowy, zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, sztywność karku, niedowłady, problemy z poruszaniem się, psychozy i zaburzenia psychiczne.

Skuteczna antybiotykoterapia wdrożona we wczesnym okresie infekcji zapobiega późnym powikłaniom. Skutki zakażenia rozsianego w ostatnich fazach są już często nieodwracalne.

Borrelia burgdorferi przeciwciała IgG Western Blot norma

  • brak obecności (-)
  • obecność przeciwciał (+): świadczy o aktywnej infekcji, w przypadku współobecności przeciwciał IgM, świadczy o przebytej infekcji, w przypadku braku obecności IgM.

Przeciwciała w klasie IgG pojawiają się w ciągu 1-2 miesięcy po momencie zakażenia, zazwyczaj kilka tygodni później niż IgM. W przeciwieństwie do nich, IgG mogą utrzymywać się przez wiele lat we krwi, nawet dożywotnio, pomimo skutecznego leczenia antybiotykami.

W sytuacji uzyskania wyniku ujemnego metodą Western blot, ale dodatniego wyniku metodą ELISA, dodatniej historii zakażenia i utrzymywania się podejrzanych objawów, test można powtarzać co kilka tygodni.

Zakażenie innymi patogenami bądź obecność toczących się chorób autoimmunologicznych, może skutkować fałszywie dodatnimi wynikami testu.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice