Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Czym jest koronawirus? Co to jest COVID-19?

Koronawirusy stanowią dość często występujące wirusy RNA i są podzielone na cztery grupy: alfa, beta, delta i gamma. Infekcje u ludzi wywołują wirusy z grupy alfa i beta. Ludzkie koronawirusy występują na całym świecie powodując zachorowania sezonowe, głównie w okresie zimy i wczesnej wiosny. Obok rinowirusów są najczęstszą przyczyną infekcji górnych dróg oddechowych o różnym przebiegu, w tym ostre zapalenie górnych dróg oddechowych oraz ostre zapalenie krtani i tchawicy u dzieci (pseudokrup). Szczególnie niebezpieczne jest zakażenie beta-wirusami SARS-CoV oraz MERS-CoV powodującymi ciężkie zakażenia dróg oddechowych u ludzi. W przebiegu choroby może dojść do ostrego zespołu niewydolności oddechowej, który może prowadzić do zgonu.

Do tej samej grupy wirusów beta należy rozprzestrzeniający się obecnie wirus z Wuhan, który decyzją Światowej Organizacji Zdrowia WHO z dnia 11. listopada 2019 został nazwany COVID-19. Fakt, że wirusy SARS-CoV, MERS-CoV i COVID-19 stanowią jedną grupę nakazuje zachowanie szczególnych środków ostrożności.

Jak można zakazić się koronawirusem ?

Do zakażenia koronawirusami najczęściej dochodzi podczas kontaktu ze zwierzętami. Podejrzewa się, że naturalnym rezerwuarem wirusa COVID-19 są nietoperze, które mogą zarażać inne zwierzęta, w tym również udomowione.

Wirus COVID-19 charakteryzuje się dużą łatwością przenoszenia z człowieka na człowieka. Podobnie jak w przypadku pozostałych koronawirusów do zakażenia dochodzi przede wszystkim drogą kropelkową (kaszel, kichanie, mówienie), ale podejrzewa się także, że wirus może się rozprzestrzeniać innymi drogami, np. pokarmową.

Do zakażenia może dochodzić u osób w każdym wieku, ale najcięższe objawy obserwuje się u ludzi powyżej 65 roku życia, u których występują inne choroby, np. nadciśnienie lub przewlekłe choroby płuc. U dzieci i młodzieży do zakażenia dochodzi rzadko i choroba przebiega łagodnie.

Jakie są objawy koronawirusa?

Objawy zakażenia przypominają infekcje wirusem grypy: wysoka gorączka, kaszel, ogólne osłabienie. Następnie mogą wystąpić ostre zaburzenia oddechowe, np. duszność i obustronne zapalenie płuc.

Podczas stawiania rozpoznania w pierwszej kolejności należy wykluczyć inne przyczyny infekcji oraz upewnić się, czy pacjent odbył podróż w  miejsca, gdzie potwierdzono przypadki choroby lub miał kontakt z osobą powracającą z takich miejsc.

Okres wylęgania choroby najczęściej trwa od 2 do 14 dni. Wiadomo już jednak, że może być nawet o 10 dni dłuższy lub skrócony do 24 godzin.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem ?

W celu ochrony przed zakażeniem należy przestrzegać zasad higieny. Przede wszystkim należy często myć ręce wodą i mydłem przez co najmniej 20 sekund. Nie należy dotykać brudnymi rękoma nosa, ust i oczu. Powinno się unikać przebywania w dużych skupiskach ludzi oraz podróżowania w miejsca, w których stwierdzono przypadki zakażenia.

Koronawirus porady – jak uchronić się przed zakażeniem COVID-19

Ważne informacje dla osób z podejrzeniem koronawirusa SARS-CoV-2

Wszystkie osoby z uzasadnionym podejrzeniem zakażenia należy odizolować, nawet w warunkach domowych przy zapewnieniu pełnego kontaktu ze służbami medycznymi.

COVID-19 – czy nowy koronawirus stanowi zagrożenie? 1

 

NOWY KORONAWIRUSDowiedz się więcej

Koronawirus – co to jest, objawy, badania

Objawy koronawirusa SARS-CoV-2. Jakie są pierwsze objawy koronawirusa?

Test na koronawirusa SARS-CoV-2 – jakie badanie wybrać?

Źródło: