COVID-19 – czy nowy koronawirus stanowi zagrożenie?

Zapoznaj się najnowszymi informacjami

Czym jest koronawirus? Co to jest COVID-19?

Koronawirusy stanowią dość często występujące wirusy RNA i są podzielone na cztery grupy: alfa, beta, delta i gamma. Infekcje u ludzi wywołują wirusy z grupy alfa i beta. Ludzkie koronawirusy występują na całym świecie powodując zachorowania sezonowe, głównie w okresie zimy i wczesnej wiosny. Obok rinowirusów są najczęstszą przyczyną infekcji górnych dróg oddechowych o różnym przebiegu, w tym ostre zapalenie górnych dróg oddechowych oraz ostre zapalenie krtani i tchawicy u dzieci (pseudokrup). Szczególnie niebezpieczne jest zakażenie beta-wirusami SARS-CoV oraz MERS-CoV powodującymi ciężkie zakażenia dróg oddechowych u ludzi. W przebiegu choroby może dojść do ostrego zespołu niewydolności oddechowej, który może prowadzić do zgonu.

Do tej samej grupy wirusów beta należy rozprzestrzeniający się obecnie wirus z Wuhan, który decyzją Światowej Organizacji Zdrowia WHO z dnia 11. listopada 2019 został nazwany COVID-19. Fakt, że wirusy SARS-CoV, MERS-CoV i COVID-19 stanowią jedną grupę nakazuje zachowanie szczególnych środków ostrożności.

 

BADANIA ZAMÓW
Test na przeciwciała koronawirusa półilościowo IgG Kup online
Test na przeciwciała koronawirusa półilościowo IgM Kup online
Test na przeciwciała koronawirusa półilościowo IgG+IgM Kup online
Test na koronawirusa SARS-CoV-2 RT-PCR Kup online
Test antygenowy na koronawirusa Kup online

 

Jak można zakazić się koronawirusem ?

Do zakażenia koronawirusami najczęściej dochodzi podczas kontaktu ze zwierzętami. Podejrzewa się, że naturalnym rezerwuarem wirusa COVID-19 są nietoperze, które mogą zarażać inne zwierzęta, w tym również udomowione.

Wirus COVID-19 charakteryzuje się dużą łatwością przenoszenia z człowieka na człowieka. Podobnie jak w przypadku pozostałych koronawirusów do zakażenia dochodzi przede wszystkim drogą kropelkową (kaszel, kichanie, mówienie), ale podejrzewa się także, że wirus może się rozprzestrzeniać innymi drogami, np. pokarmową.

Do zakażenia może dochodzić u osób w każdym wieku, ale najcięższe objawy obserwuje się u ludzi powyżej 65 roku życia, u których występują inne choroby, np. nadciśnienie lub przewlekłe choroby płuc. U dzieci i młodzieży do zakażenia dochodzi rzadko i choroba przebiega łagodnie.

Jakie są objawy koronawirusa?

Objawy zakażenia przypominają infekcje wirusem grypy: wysoka gorączka, kaszel, ogólne osłabienie. Następnie mogą wystąpić ostre zaburzenia oddechowe, np. duszność i obustronne zapalenie płuc.

Podczas stawiania rozpoznania w pierwszej kolejności należy wykluczyć inne przyczyny infekcji oraz upewnić się, czy pacjent odbył podróż w  miejsca, gdzie potwierdzono przypadki choroby lub miał kontakt z osobą powracającą z takich miejsc.

Okres wylęgania choroby najczęściej trwa od 2 do 14 dni. Wiadomo już jednak, że może być nawet o 10 dni dłuższy lub skrócony do 24 godzin.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem ?

W celu ochrony przed zakażeniem należy przestrzegać zasad higieny. Przede wszystkim należy często myć ręce wodą i mydłem przez co najmniej 20 sekund. Nie należy dotykać brudnymi rękoma nosa, ust i oczu. Powinno się unikać przebywania w dużych skupiskach ludzi oraz podróżowania w miejsca, w których stwierdzono przypadki zakażenia.

Koronawirus porady – jak uchronić się przed zakażeniem COVID-19

Ważne informacje dla osób z podejrzeniem koronawirusa SARS-CoV-2

Wszystkie osoby z uzasadnionym podejrzeniem zakażenia należy odizolować, nawet w warunkach domowych przy zapewnieniu pełnego kontaktu ze służbami medycznymi.

COVID-19 – czy nowy koronawirus stanowi zagrożenie? 1

 

NOWY KORONAWIRUSDowiedz się więcej

Koronawirus – co to jest, objawy, badania

Objawy koronawirusa SARS-CoV-2. Jakie są pierwsze objawy koronawirusa?

Test na koronawirusa SARS-CoV-2 – jakie badanie wybrać?

Źródło: