Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Homocysteina

Dowiedz się więcej

Homocysteina jest aminokwasem powstającym podczas demetylacji innego aminokwasu, metioniny. We krwi wiąże się głównie z białkami.

Jej poziomy w osoczu różnią się w zależności od dwóch szlaków metabolicznych.

  • pierwszym z nich jest konwersja homocysteiny do cysteiny z udziałem witaminy B6.
  • drugi to remetylacja metioniny z udziałem kwasu foliowego i witaminy B12.

Jej zbyt wysokie stężenie we krwi (hiperhomocysteinemia) występuje, gdy jeden z dwóch szlaków metabolicznych jest zablokowany.

Homocysteina badanie

Badanie ma na celu określenie poziomu homocysteiny, która jest ważnym wskaźnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i poronień.

Homocysteina cena | Kup badanie online

 

Homocysteina – przygotowanie do badania

  • Na badanie należy stawić się na czczo.
  • Czynnikami, które mogą wpływać na wyniki są: palenie tytoniu, niewłaściwa dieta, przewlekła choroba nerek, niedoczynność tarczycy.

Materiał do badania

  • krew żylna

Metoda badania

  • enzymatyczna

Homocysteina norma

  • 5 – 12 μmol/l

Homocysteina wyniki

Poziomy powyżej normy wskazują na zaburzenia szlaków metabolicznych homocysteiny, co może być spowodowane niedoborami witamin z grupy B (B6, B12) oraz kwasu foliowego.

U pacjentów z ryzykiem sercowo-naczyniowym pożądane jest utrzymanie jej poziomu poniżej 10 μmol/ l. Hiperhomocysteinemia (poziom w osoczu>12µmol/ L) występuje w sytuacjach, w których jeden z 2 szlaków metabolicznych jest zablokowany.

Poziom wielokrotnie podwyższony prowadzi do homocysteinurii, czyli pojawienia się homocysteiny również w moczu. Zazwyczaj jest spowodowany defektami genetycznymi, przy czym najczęstszym jest niedobór enzymu uczestniczącego w przekształcaniu jej do cysteiny. Choroba pojawia się z częstotliwością 1 na 300 000 urodzeń, powodując upośledzenie umysłowe, tętniczą chorobę zakrzepowo-zatorową i rozwój wczesnej miażdżycy. Ten sam rodzaj objawów występuje w przypadku mutacji w genach enzymu MTHFR, uczestniczącego w metabolizmie kwasu foliowego.

Inne przyczyny hiperhomocysteinemii to:

  • niedobór kwasu foliowego i witaminy B6;
  • podeszły wiek;
  • niedoczynność tarczycy;
  • toczeń rumieniowaty układowy;
  • przewlekła choroba nerek;
  • stosowanie niektórych leków: kwasu nikotynowego, metotreksatu, teofiliny, L-dopy.

Źródło:

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice