Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Inhibina B

Dowiedz się więcej

Co to jest inhibina B?

Inhibiny to białka, które odpowiedzialne są za hamowanie procesu produkcji FSH. FSH, czyli hormon folikulotropowy, jest substancją odpowiedzialną (razem z innymi hormonami) za regulację cyklu miesiączkowego u kobiet, pobudzanie dojrzewania komórek jajowych oraz produkcję hormonów płciowych, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

Inhibiny produkowane są przez gonady (jądra i jajniki), przysadkę, a u kobiet w ciąży także przez łożysko i ciałko żółte. Występują dwa podtypy inhibin, czyli inhibina A oraz inhibina B, a ich poziomy we krwi różnią się w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego kobiety – najwyższy poziom podtypu B występuje podczas fazy folikularnej.

Inhibina B – kiedy wykonać?

Jako że substancja ta reguluje prawidłowe funkcjonowanie jajników w zakresie zdrowia reprodukcyjnego i zdolności kobiety do zajścia w ciążę, to zaburzenia jej poziomów mogą wiązać się przede wszystkim z utrudnionym poczęciem.

Oznaczanie stężenia inhibiny B w połączeniu z badaniem hormonu antymullerowskiego stanowi najbardziej podstawowe badania służące diagnostyce żeńskiej niepłodności, gdyż oba te badania stanowią skuteczny wskaźnik pozostałej rezerwy jajnikowej, czyli tego, ile komórek jajowych będą one w stanie jeszcze wyprodukować.

Stężenia inhibiny B maleją wraz z wiekiem kobiety, osiągając poziomy praktycznie nieoznaczalne podczas menopauzy. Jej wartości dlatego są wprost proporcjonalne do ilości pozostałych pęcherzyków jajowych w jajniku.

Inhibina B – kto powinien wykonać?

Najczęściej badania inhibiny B wykonuje się u kobiet podczas diagnostyki zaburzeń zdrowia reprodukcyjnego. Objawami tego typu schorzeń mogą być:

  • trudności z zajściem w ciążę
  • nieregularne miesiączki
  • przedwczesne objawy menopauzy

Badanie to także wykonuje się u mężczyzn podczas diagnozowania zaburzeń płodności oraz nieprawidłowości w gospodarce hormonów płciowych.

Inhibina B jaka jest norma

Stężenia tej substancji zależne są od dnia cyklu menstruacyjnego kobiety.

  • 1-2 dzień cyklu: 15 – 70 g/ml
  • 3-5 dzień cyklu: 45 – 120 g/ml
  • Późna faza folikularna: 30 – 90 g/ml
  • Do czasu owulacji: 80 – 2 00 g/ml
  • Faza lutealna: < 50 g/ml
  • Postmenopauza i stan po usunięciu jajników < 10 g/ml

Inhibina B wyniki

Zbyt niskie poziomy inhibiny B świadczą o niskim poziomie rezerwy jajnikowej obecnej w gonadach kobiety. Może to świadczyć o zbyt wczesnym wygaśnięciu funkcji jajników, co powinno wpłynąć na decyzję o ewentualnej wcześniejszej planowanej ciąży. Badanie to powinno być wykonywane w połączeniu z innymi testami diagnostycznymi służącymi rozpoznawaniu żeńskich problemów z płodnością, w tym także badań obrazowych, takich jak USG.

Oznaczanie poziomów inhibiny B jest także badaniem wykonywanym podczas przygotowywania kobiety do zabiegu zapłodnienia in vitro i może on zostać wykonany tylko po potwierdzeniu uzyskania pożądanych wartości w badaniu.

Wyniki wszystkich badań laboratoryjnych, szczególnie tak specjalistycznych jak to, zawsze należy konsultować z lekarzem, gdyż tylko w połączeniu z innymi badaniami oraz z obrazem klinicznym prezentowanym przez pacjentkę stanowią one użyteczną diagnostycznie informację umożliwiającą skuteczne podjęcie dalszego leczenia.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice