Ceny badań w sklepie internetowym są 15% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

flaga ukrainy#standwithUkraine

Kreatynina w moczu

Dowiedz się więcej

Czym jest kreatynina w moczu?

Kreatynina jest substancją, która powstaje w głównej mierze w wyniku rozkładu fosfokreatyny w mięśniach. Wydalana jest z organizmu przez nerki wraz z moczem. Jej poziomy we krwi, a co za tym idzie także w moczu, powinny utrzymywać się na stałym poziomie, zależnym przede wszystkim od masy mięśniowej danego pacjenta (oraz jego wieku i płci)- dzięki temu jest bardzo dobrym wskaźnikiem stosowanym w celu oceny funkcjonowania nerek, gdyż zaburzenia jej poziomów w moczu (obniżenie) dokładnie wskazują na upośledzenie zdolności tego narządu do poprawnego przeprowadzania filtracji kłębuszkowej, w wyniku której powstaje mocz.

Kreatynina w moczu – kiedy wykonać badanie?

Badanie kreatyniny w moczu polega na ocenie stężenia tej substancji w jednorazowo pobranej próbce moczu. Zlecane jest w przebiegu diagnostyki chorób nerek oraz najczęściej wykonywane jest w połączeniu z innymi badaniami laboratoryjnymi, takimi jak chociażby pomiar stężenia kreatyniny we krwi pacjenta. Wartości uzyskane w tych badaniach są niezbędne do dokładnego wyliczenia wskaźnika klirensu kreatyniny, który jest najważniejszym narzędziem służącym do oceny pracy nerek.

Niewydolność nerek może występować w przebiegu wielu chorób i jest stanem, który stanowi zagrożenie dla życia pacjenta. W wyniku nieprawidłowej pracy tych narządów toksyny z organizmu nie mogą być usuwane z wystarczająco dużą skutecznością, co skutkuje odkładaniem się szkodliwych związków w wielu tkankach i narządach prowadząc do ich uszkodzeń. Dochodzi także do zaburzeń poziomów płynów w organizmie oraz stężeń elektrolitów, co może dodatkowo obciążać nadwyrężone organy.

Do rozwinięcia niewydolności nerek mogą prowadzić choroby takie jak:

 • nieleczona, lub źle leczona cukrzyca
 • długotrwałe nadciśnienie tętnicze
 • wielotorbielowatość nerek
 • nadużywanie niektórych leków
 • choroby infekcyjne nerek
 • niektóre choroby nowotworowe

Kreatynina w moczu – kto powinien wykonać badanie?

Badanie to powinno być regularnie wykonywane w celach profilaktycznych, gdyż choroby nerek często nie dają objawów przez dłuższy czasz, do momentu aż wystąpią nieodwracalne ich uszkodzenia. Dodatkowo badanie kreatyniny w moczu powinno zostać wykonane w przypadku, gdy występują podejrzenia nieprawidłowości pracy nerek. Zbyt niskie stężenia kreatyniny w moczu to jeden z głównych objawów niewydolności nerek.

Dodatkowymi objawami, które mogą występować u pacjenta i powinny skierować go na wizytę u lekarza są:

 • zmiana zabarwienia moczu
 • pienienie się moczu
 • parcie na mocz
 • częstsze oddawanie moczu
 • ból i pieczenie podczas oddawania moczu
 • pojawianie się obrzęków, szczególnie na kończynach dolnych
 • ogólne pogorszenie samopoczucia

Kreatynina w moczu cena | Kup badanie online

 

Kreatynina w moczu norma

 • kobiety >18 roku życia: 28,0-217,0 mg/dl
 • mężczyźni >18 roku życia: 39,0-259,0 mg/dl

Kreatynina w moczu wyniki

Zbyt niskie poziomy kreatyniny w moczu świadczą o niewystarczająco skutecznej filtracji tego związku z krwi w nerkach. Po uzyskaniu nieprawidłowego wyniku tego badania niezbędne jest wykonanie dodatkowych oznaczeń w celu ustalenia przyczyny takiego stanu. Ze względu na duże ryzyko występowania komplikacji w przebiegu chorób nerek niezwykle ważne jest wczesne rozpoznanie i wdrożenie leczenia, dlatego wyniki tego badania zawsze powinny być konsultowane z lekarzem w celu sprawnego zaplanowania dalszego procesu diagnostyczno-leczniczego, który pozwoli uniknąć poważnych powikłań zdrowotnych.

Nieznacznie podwyższone wartości kreatyniny zazwyczaj mogą wynikać ze zwiększonego spożycia białek, stosowania niektórych leków moczopędnych czy też znacznego wysiłku fizycznego w ostatnim czasie przed wykonaniem badania.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Pobranie moczu

Sprawdź jak przygotować się na pobranie moczu do badania ogólnego.

Badanie Ogólne Moczu można wykonać o dowolnej porze dnia jednak zalecanym materiałem jest pierwsza, poranna porcja, czyli mocz oddany po nocnym 8 godzinnym wypoczynku lub jeśli to niemożliwe, po co najmniej 4 godzinach od poprzedniego oddania moczu.

Pobranie moczu – wskazania przed pobraniem:

 • stosowanie zwyczajowej diety i ilości przyjmowanych  płynów,
 • unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego,
 • zachowanie abstynencji seksualnej w dobie poprzedzającej badanie,
 • dokładne umycie okolicy ujścia cewki moczowej ciepłą wodą bez środków myjących i dezynfekujących i osuszenie jednorazowym ręcznikiem.

Nie zaleca się  wykonania badania w okresie od 2 dni przed i 2 dni po menstruacji.

Bardzo ważne aby mocz do badania pochodził z tzw. “środkowego strumienia”.

W tym celu, po oddaniu niewielkiej ilości moczu do toalety, bez przerywania należy podstawić pojemnik i oddać do niego 50 – 100 ml moczu, a następnie odstawić pojemnik i pozostały mocz oddać do toalety. Nie wolno przelewać moczu z nocnika, basenu itp.

Pojemnik z pobraną próbką moczu należy szczelnie zamknąć, opisać imieniem i nazwiskiem i jak najszybciej dostarczyć do punktu pobrań.


Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice