Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Kreatynina w moczu

Dowiedz się więcej

Czym jest kreatynina w moczu?

Kreatynina jest substancją, która powstaje w głównej mierze w wyniku rozkładu fosfokreatyny w mięśniach. Wydalana jest z organizmu przez nerki wraz z moczem. Jej poziomy we krwi, a co za tym idzie także w moczu, powinny utrzymywać się na stałym poziomie, zależnym przede wszystkim od masy mięśniowej danego pacjenta (oraz jego wieku i płci)- dzięki temu jest bardzo dobrym wskaźnikiem stosowanym w celu oceny funkcjonowania nerek, gdyż zaburzenia jej poziomów w moczu (obniżenie) dokładnie wskazują na upośledzenie zdolności tego narządu do poprawnego przeprowadzania filtracji kłębuszkowej, w wyniku której powstaje mocz.

Kreatynina w moczu – kiedy wykonać badanie?

Badanie kreatyniny w moczu polega na ocenie stężenia tej substancji w jednorazowo pobranej próbce moczu. Zlecane jest w przebiegu diagnostyki chorób nerek oraz najczęściej wykonywane jest w połączeniu z innymi badaniami laboratoryjnymi, takimi jak chociażby pomiar stężenia kreatyniny we krwi pacjenta. Wartości uzyskane w tych badaniach są niezbędne do dokładnego wyliczenia wskaźnika klirensu kreatyniny, który jest najważniejszym narzędziem służącym do oceny pracy nerek.

Niewydolność nerek może występować w przebiegu wielu chorób i jest stanem, który stanowi zagrożenie dla życia pacjenta. W wyniku nieprawidłowej pracy tych narządów toksyny z organizmu nie mogą być usuwane z wystarczająco dużą skutecznością, co skutkuje odkładaniem się szkodliwych związków w wielu tkankach i narządach prowadząc do ich uszkodzeń. Dochodzi także do zaburzeń poziomów płynów w organizmie oraz stężeń elektrolitów, co może dodatkowo obciążać nadwyrężone organy.

Do rozwinięcia niewydolności nerek mogą prowadzić choroby takie jak:

 • nieleczona, lub źle leczona cukrzyca
 • długotrwałe nadciśnienie tętnicze
 • wielotorbielowatość nerek
 • nadużywanie niektórych leków
 • choroby infekcyjne nerek
 • niektóre choroby nowotworowe

Kreatynina w moczu – kto powinien wykonać badanie?

Badanie to powinno być regularnie wykonywane w celach profilaktycznych, gdyż choroby nerek często nie dają objawów przez dłuższy czasz, do momentu aż wystąpią nieodwracalne ich uszkodzenia. Dodatkowo badanie kreatyniny w moczu powinno zostać wykonane w przypadku, gdy występują podejrzenia nieprawidłowości pracy nerek. Zbyt niskie stężenia kreatyniny w moczu to jeden z głównych objawów niewydolności nerek.

Dodatkowymi objawami, które mogą występować u pacjenta i powinny skierować go na wizytę u lekarza są:

 • zmiana zabarwienia moczu
 • pienienie się moczu
 • parcie na mocz
 • częstsze oddawanie moczu
 • ból i pieczenie podczas oddawania moczu
 • pojawianie się obrzęków, szczególnie na kończynach dolnych
 • ogólne pogorszenie samopoczucia

Kreatynina w moczu cena | Kup badanie online

 

Kreatynina w moczu norma

 • kobiety >18 roku życia: 28,0-217,0 mg/dl
 • mężczyźni >18 roku życia: 39,0-259,0 mg/dl

Kreatynina w moczu wyniki

Zbyt niskie poziomy kreatyniny w moczu świadczą o niewystarczająco skutecznej filtracji tego związku z krwi w nerkach. Po uzyskaniu nieprawidłowego wyniku tego badania niezbędne jest wykonanie dodatkowych oznaczeń w celu ustalenia przyczyny takiego stanu. Ze względu na duże ryzyko występowania komplikacji w przebiegu chorób nerek niezwykle ważne jest wczesne rozpoznanie i wdrożenie leczenia, dlatego wyniki tego badania zawsze powinny być konsultowane z lekarzem w celu sprawnego zaplanowania dalszego procesu diagnostyczno-leczniczego, który pozwoli uniknąć poważnych powikłań zdrowotnych.

Nieznacznie podwyższone wartości kreatyniny zazwyczaj mogą wynikać ze zwiększonego spożycia białek, stosowania niektórych leków moczopędnych czy też znacznego wysiłku fizycznego w ostatnim czasie przed wykonaniem badania.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Pobranie moczu

Sprawdź jak przygotować się na pobranie moczu do badania ogólnego.

Badanie Ogólne Moczu można wykonać o dowolnej porze dnia jednak zalecanym materiałem jest pierwsza, poranna porcja, czyli mocz oddany po nocnym 8 godzinnym wypoczynku lub jeśli to niemożliwe, po co najmniej 4 godzinach od poprzedniego oddania moczu.

Pobranie moczu – wskazania przed pobraniem:

 • stosowanie zwyczajowej diety i ilości przyjmowanych  płynów,
 • unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego,
 • zachowanie abstynencji seksualnej w dobie poprzedzającej badanie,
 • dokładne umycie okolicy ujścia cewki moczowej ciepłą wodą bez środków myjących i dezynfekujących i osuszenie jednorazowym ręcznikiem.

Nie zaleca się  wykonania badania w okresie od 2 dni przed i 2 dni po menstruacji.

Bardzo ważne aby mocz do badania pochodził z tzw. “środkowego strumienia”.

W tym celu, po oddaniu niewielkiej ilości moczu do toalety, bez przerywania należy podstawić pojemnik i oddać do niego 50 – 100 ml moczu, a następnie odstawić pojemnik i pozostały mocz oddać do toalety. Nie wolno przelewać moczu z nocnika, basenu itp.

Pojemnik z pobraną próbką moczu należy szczelnie zamknąć, opisać imieniem i nazwiskiem i jak najszybciej dostarczyć do punktu pobrań.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice