Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Kwas moczowy w moczu

Dowiedz się więcej

Kwas moczowy w moczu badanie

Kwas moczowy to związek chemiczny, który powstaje w wyniku przemian elementów składowych białek, które budują niektóre elementy ludzkiego organizmu.

Większość tej substancji w prawidłowych warunkach jest wydalana przez nerki, a tylko niewielkie jej ilości wydalane są przez jelita. Zaburzenia jego wydalania mogą wywoływać liczne choroby związane z odkładaniem się nadmiaru kwasu moczowego w różnych częściach organizmu. Stan taki nazywamy hiperurykemią i jest główną przyczyną dny moczanowej- choroby w której kryształy tego kwasu odkładają się w torebkach stawowych i otaczających tkankach powodujących związane z tym dolegliwości bólowe i stany zapalne. Wysokie poziomy kwasu moczowego mogą być także wywołane przez inne jednostki chorobowe, nie tylko wadliwe wydalanie go przez nerki.

Kwas moczowy w moczu – kiedy wykonać badanie?

Jedną z głównych przyczyn, która może skutkować wzrostem stężenia kwasu moczowego w moczu jest jego zwiększone wydalanie, wywołane wzrostem poziomów tego związku we krwi krążącej. Stan ten może być wywołany zwiększonym spożywaniem produktów, w których znajduje się dużo prekursorów kwasu moczowego (puryn), takich jak: niektóre ryby (sardynki, makrele), wątróbka, groszek, grzyby.

Stanem który może mieć bardziej skomplikowane powikłania jest zbyt niski poziom wydalania kwasu moczowego, gdyż zazwyczaj skutkuje to wystąpieniem podwyższonych poziomów tego związku chemicznego we krwi, co może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń tkanek. Często jest to efekt uboczny leków, na przykład niektórych antybiotyków (cyklosporyna) czy niektórych leków moczopędnych. Może to także być wywołane wadami genetycznymi oraz uszkodzeniem nerek.

Kwas moczowy w moczu – kto powinien wykonać badanie?

Badanie jest zazwyczaj zlecane przez lekarza w celu pogłębionej diagnostyki zaburzeń poziomów kwasu moczowego we krwi (w celu ustalenia dokładniejszej przyczyny takiego stanu-czy jest on wywołany niewłaściwym wydalaniem kwasu moczowego, czy też zaburzeniami w ilości jego produkcji) oraz w celu oceny czynności nerek. Badanie to dlatego zawsze powinno być wykowywane w połączeniu z pomiarami kwasu moczowego w surowicy. Niektórymi objawami, które może manifestować pacjent, wynikającymi ze zbyt wysokich poziomów kwasu moczowego we krwi mogą być:

 • ból stawów, szczególnie mniejszych stawów palców stopy
 • sztywność tych stawów
 • ból i zaczerwienienie skóry wokół stawów
 • ból przy oddawaniu moczu
 • ból dolnej okolicy pleców
 • nudności
 • zwiększone parcie na mocz

Na zaburzenia poziomów kwasu moczowego są bardziej narażone określone grupy pacjentów, które cierpią na choroby wywołujące ten stan lub spełniają pewne czynniki ryzyka. Są to na przykład pacjenci:

Kwas moczowy w moczu cena

Kwas moczowy w moczu normy

 • 37-92 mg/dl

Kwas moczowy w moczu wyniki

Aby można było określić przyczyny zaburzeń poziomów kwasu moczowego w moczu zawsze otrzymany wynik badania należy zestawić z pomiarem kwasu moczowego we krwi.

Zbyt niskie stężenie kwasu moczowego w moczu najczęściej wywołane jest przez zbyt małe jego wydalanie przez nerki. Może to być wywołane zarówno tymczasowymi zaburzeniami, jak wspomniane wyżej efekty uboczne przyjmowania niektórych leków, jak i bardziej poważne problemy zdrowotne, jak niewydolność nerek w przebiegu licznych chorób, na przykład chorób nowotworowych, gdzie objawy hiperurykemii mogą być wywołane przez masywny rozpad guzów nowotworowych.

U osób z cukrzycą typu drugiego (czyli tzw. cukrzycą nabytą, osób dorosłych) także występuje zwiększone ryzyko nadmiaru kwasu moczowego we krwi. Może to prowadzić do formowania się kamieni nerkowych, wynikających z krystalizowania się kwasu w tkankach nerki.

Wyniki badań, szczególnie badań które stanowią część procesu diagnostycznego jak badanie stężenia kwasu moczowego w moczu, należy zawsze omawiać z lekarzem.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Pobranie moczu do badania ogólnego

Sprawdź jak przygotować się na pobranie moczu do badania ogólnego.

Badanie Ogólne Moczu można wykonać o dowolnej porze dnia jednak zalecanym materiałem jest pierwsza, poranna porcja, czyli mocz oddany po nocnym 8 godzinnym wypoczynku lub jeśli to niemożliwe, po co najmniej 4 godzinach od poprzedniego oddania moczu.

Pobranie moczu – wskazania przed pobraniem:

 • stosowanie zwyczajowej diety i ilości przyjmowanych  płynów,
 • unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego,
 • zachowanie abstynencji seksualnej w dobie poprzedzającej badanie,
 • dokładne umycie okolicy ujścia cewki moczowej ciepłą wodą bez środków myjących i dezynfekujących i osuszenie jednorazowym ręcznikiem.

Nie zaleca się  wykonania badania w okresie od 2 dni przed i 2 dni po menstruacji.

Bardzo ważne aby mocz do badania pochodził z tzw. “środkowego strumienia”.

W tym celu, po oddaniu niewielkiej ilości moczu do toalety, bez przerywania należy podstawić pojemnik i oddać do niego 50 – 100 ml moczu, a następnie odstawić pojemnik i pozostały mocz oddać do toalety. Nie wolno przelewać moczu z nocnika, basenu itp.

Pojemnik z pobraną próbką moczu należy szczelnie zamknąć, opisać imieniem i nazwiskiem i jak najszybciej dostarczyć do punktu pobrań.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice