Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine
badania dla kobiet

Profil Czterdziestolatki – pakiet kontrolnych badań profilaktycznych dla osób po 40. roku życia

Spis treści

Wyrazem troski o stan zdrowia naszego organizmu są nie tylko zdrowy styl życia, właściwe odżywianie i aktywność fizyczna, ale także regularne badania kontrolne. Po 40 roku życia, w wyniku naturalnego procesu starzenia, prędkość niektórych funkcji metabolicznych zwalnia. To z kolei pociąga za sobą wiele konsekwencji.

Co zagraża zdrowiu kobiet po 40 roku życia?

Długoletnie życie w stresie, złe nawyki żywieniowe, stres, stosowanie używek, brak należytego poziomu aktywności fizycznej oraz zbyt mała ilość snu to poważne problemy. Jeśli z nimi nie walczymy, przyczyniamy się do rozwoju typowych chorób cywilizacyjnych, ale również przewlekłych procesów zapalnych.

Szczególnie u kobiet 40-letnich i starszych, na skutek stopniowego wygaszania czynności układu rozrodczego i spadku poziomu żeńskich hormonów płciowych, może pojawić się wiele przykrych objawów i chorób, które zmniejszają komfort życia.

Okresowa kontrola stanu zdrowia kobiety po 40 roku życia jest niezbędna, by upewnić się o prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, a w razie wykrycia nieprawidłowości w badaniach, szybko zareagować. Sprawdź, ma czym polega bilans 40-latki.

Jakie badania warto wykonać w ramach Profilu Czterdziestolatki?

Spadek hormonów może wywoływać nieprzyjemne objawy i niekorzystnie wpływać na codzienne funkcjonowanie. To dlatego tak ważna jest profilaktyka 40 plus. Jakie badania powinien obejmować pakiet dla kobiet 40 plus? Zostały one dobrane w celu oceny poszczególnych parametrów:

Kto powinien wykonać Profil Czterdziestolatki?

Każda zdrowa kobieta po 40 roku życia powinna co najmniej raz w roku wykonywać badania dla kobiet 40 plus. Celem takieg działania jest profilaktyczna kontrola stanu zdrowia. W ten sposób można szybko wykryć nieprawidłowości, nawet jeśli są bezobjawowe. Dzięki temu kobiety po 40. Roku życia mają szansę uniknąć powikłań w przyszłości.

Takie badania w ramach bilansu 40-latki są konieczne, jeśli u kobiety występują objawy ze strony narządów i układów. Warto wykonać je wtedy niezależnie od regularnych kontroli. Kiedy należy skorzystać z Profilu Czterdziestolatki? Na badania zgłaszają się kobiety 40 plus:

  • z objawami chorób tarczycy (nadczynności – biegunki, drażliwość, drżenia mięśniowe, kołotania serca, chudnięcie, osłabienie siły mięśniowej; niedoczynności – zaparcia, senność, łamliwe włosy, sucha skóra, puchnięcie, przybieranie na wadze)
  • z objawami anemii, najczęściej z powodu niedoborów pokarmowych w diecie (bladość skóry, szybsze bicie serca, zawroty głowy, duszności)
  • z objawami infekcji w organizmie (gorączka, zmęczenie, bóle kostno-stawowe, problemy żołądkowe, katar i kaszel, bolesne oddawanie moczu, ból podbrzusza)
  • z objawami chorób zapalnych przewodu pokarmowego (zmiana rytmu wypróżnień, spadek apetytu, spadek masy ciała, bóle brzucha)
  • z objawami chorób reumatycznych (ból i obrzęk stawów, ich deformacje i ograniczenie ruchomości, przewlekłe bóle krzyża)

Dlaczego warto wykonywać badania dla kobiet 40 plus?

Dostępny w Synevo Profil Czterdziestolatki jest zbiorem badań, które pozwalają sprawdzić stan zdrowia kobiet 40-letnich i starszych. Regularna profilaktyka jest bardzo ważna, ponieważ dzięki niej można wykryć na wczesnym etapie wiele chorób. W przypadku czterdziestolatek może to być rak piersi, szyjki macicy lub jajnika, choroby sercowo-naczyniowe, choroby tarczycy czy osteoporoza. Badania dla kobiet dają szansę na szybką interwencję i zahamowanie rozwoju choroby w jej początkowym stadium. Wyniki należy konsultować z lekarzem, a potem stosować się do jego zaleceń.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.