Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Przeciwciała anty-VIsE Borrelia

Dowiedz się więcej

Przeciwciała anty-VIsE Borrelia co to jest?

Jest to test mający na celu ocenę skuteczności leczenia boreliozy, czyli choroby wywoływanej przez krętki Borreli, które przenoszoną są przez kleszcze.

Do zakażenia tymi bakteriami następuje w wyniku kontaktu ze śliną lub wymiocinami kleszcza, do czego dochodzi najwcześniej po 24 godzinach od ugryzienia- stąd szybkie usunięcie kleszcza skutecznie może zapobiegać wystąpieniu tej choroby.

Przeciwciała anty-VIsE Borrelia – kiedy wykonać?

Badanie to nie jest wykorzystywane w celu stwierdzenia zakażenia boreliozą, tylko oceny leczenia już wcześniej zdiagnozowanej choroby. Test ten służy do ilościowego oznaczenia przeciwciał skierowanych przeciwko antygenowi VIsE (który jest ważnym białkiem będącym częścią bakterii Borrelia). Przeciwciała te są jednymi z wielu produkowanych przez ludzki organizm w odpowiedzi na zakażenie krętkiem, a ich poziom szybko obniża się po skutecznym leczeniu, stąd ich duża przydatność w monitorowaniu tego procesu.

Zaleca się kontrolne oznaczanie poziomów tych przeciwciał przed rozpoczęciem antybiotykoterapii, a następnie 6 oraz 12 miesięcy po zakończonym leczeniu.

Leczenie boreliozy jest dość proste i opiera się na antybiotykoterapii trwającej od 21 do 28 dni, której długość zależy od charakterystyki choroby u danego pacjenta.

Przeciwciała anty-VIsE Borrelia – kto powinien wykonać?

Pomimo, że dostępne jest leczenie boreliozy, to największą trudnością związaną z tą chorobą jest jej diagnostyka. Często objawy są niejednoznaczne, a pewną diagnozę zapewnia tylko badanie mające na celu wykrycie obecności bakterii we krwi (badanie ELISA lub inne wysoko specjalistyczne testy serologiczne). Choroba ta dotyka wielu układów i narządów, a obecność objawów może się różnić u poszczególnych pacjentów. Wyróżnia się kilka postaci tej choroby, ale najczęściej występujące objawy to:

  • rumień wędrujący, czyli czerwona, okrągła zmiana na skórze, która zmienia rozmiar wraz z czasem, pojawia się w miejscu wkłucia się kleszcza
  • bóle mięśni i stawów
  • objawy grypopodobne- pogorszenie samopoczucia, gorączka, dreszcze
  • jeżeli dojdzie do zainfekowania układu nerwowego mogą pojawić się objawy z OUN, takie jak: ból głowy, światłowstręt, podwójne widzenie, drgawki

Nie każdy kleszcz przenosi krętki Borrelii, tak samo jak nie każde wkłucie się kleszcza kończy się zainfekowaniem organizmu żywiciela przez materiał zakaźny, dlatego nie ma potrzeby ani wskazań do prewencyjnego stosowania antybiotyków. Boreliozę potwierdza się testami serologicznymi po stwierdzeniu przez lekarza obecności charakterystycznych objawów oraz wskazującej na możliwość zakażenia historii pacjenta. Dopiero wtedy należy wdrażać leczenie farmakologiczne.

Najczęściej wybierane badania

 

Przeciwciała anty-VIsE Borrelia norma

Wykrycie tych przeciwciał we krwi badanego chorego świadczy o obecności zakażenia krętkiem borrelii, a obniżenie ich poziomów świadczy o wygasaniu infekcji.

Stąd też badanie to jest skuteczne w ocenie postępów leczenia choroby. Badanie należy kilkukrotnie powtarzać na przestrzeni czasu, aby lepiej być w stanie ocenić zmiany w procesie chorobowym.

Wszystkie wyniki badań należy konsultować z lekarzem, gdyż tylko w połączeniu z obrazem klinicznym prezentowanym przez pacjenta oraz z dokładnymi specyfikacjami wdrożonego leczenie badanie przeciwciał anty-VIsE Borrelii ma znaczenie w ocenie jego skuteczności.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice