Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Androstendion

Dowiedz się więcej

Androstendion jest hormonem steroidowym wydzielanym głównie przez nadnercza pod kontrolą hormonu adrenokortykotropowego (ACTH). Niezależnie od ACTH jest także wydzielany przez gonady – jądra i jajniki.

Androstendion jest ważnym prekursorem biosyntezy szeregu hormonów- męskich hormonów płciowych z grupy androgenów (testosteronu), a także żeńskich hormonów płciowych z grupy estrogenów (estradiolu i estronu).

Wraz ze wzrostem wartości androstendionu następuje zwiększona konwersja do testosteronu- nadmiar hormonów androgenowych (hiperandrogenizm) prowadzi do pojawienia się charakterystycznych objawów u kobiet i nabywania przez nie męskich drugorzędowych cech płciowych. U mężczyzn stan ten jest często bezobjawowy, ale istnieje ryzyko wystąpienia ginekomastii (przerostu gruczołów piersiowych) z powodu obwodowej konwersji androgenów do hormonów żeńskich.

Podwyższony poziom androstendionu występuje w hirsutyzmie, wrodzonym przeroście nadnerczy, zespole Cushinga, ektopowych guzach wytwarzających ACTH, przeroście jajników i innych.

Kiedy należy wykonać badanie poziomu androstendionu?

Gdy występują charakterystyczne objawy kliniczne związane z podwyższonym poziomem androgenów:

  • hirsutyzm (zwiększony wzrost włosów u kobiet w obszarach charakterystycznych dla mężczyzn – twarz, plecy, klatka piersiowa),
  • wirylizm (zwiększony wzrost włosów, pojawienie się wtórnych blizn płciowych u mężczyzn);
  • oligomenorrhea (problemy z miesiączką),
  • trądzik,
  • ochrypły, gęsty głos.

Cel badania

  • Diagnoza i diagnostyka różnicowa stanów związanych z hiperandrogenizmem (wraz ze sprawdzeniem poziomów innych hormonów płciowych);
  • Rozpoznanie zespołu androgenitalnego, wrodzonych wad enzymatycznych w syntezie hormonów nadnerczy (wraz z badaniem poziomu 17-OH progesteronu i kortyzolu);
  • Diagnoza i monitorowanie wrodzonego przerostu nadnerczy;
  • Rozpoznanie hirsutyzmu i wirylizmu u kobiet, a także zespołu policystycznych jajników.

Przygotowanie przed badaniem

Test należy wykonać rano na czczo, ponieważ poziomy hormonów zmieniają się w ciągu dnia- najwyższe wartości osiągają około 07:00 rano, a najniższe o 16:00.

U kobiet zaleca się wykonanie testu na tydzień przed miesiączką lub po niej.

Materiał

  • krew żylna

Androstendion normy (wartości referencyjne)

Wartości referencyjne są zależne od płci, u kobiet również od fazy cyklu.

  • kobiety 0,49 – 1,31 ng/ml
  • kobiety po menopauzie 0,187- 1,07 ng/ml
  • mężczyźni 0,28 – 1,52 ng/ml

Androstendion cena | Kup badanie online

 

Podwyższony androstendion

Oceniając wyniki, należy pamiętać, że duży wzrost androstendionu obserwuje się po okresie dojrzewania (maksymalne stężenie odnotowuje się w wieku około 20 lat).

Zwiększone poziomy wskazują na zwiększoną produkcję androgenów pochodzenia nadnerczowego lub gonadalnego.

Niewielkie podwyższenia mogą być idiopatyczne (powstają niespodziewanie), wynikać z zespołu policystycznych jajników u kobiet lub stosowania suplementów steroidowych u obu płci.

Podwyższony poziom prowadzi do objawów hiperandrogenizmu (hirsutyzmu, wirylizmu) u kobiet. Poziom hormonów zmniejsza się u nich po menopauzie.

Poziomy powyżej 5 ng / ml mogą być oznaką guzów nadnerczy lub gonad wydzielających androgeny. Wzrost androstendionu powyżej 5 ng / ml zaobserwowano u ponad 90% pacjentów z łagodnymi guzami nadnerczy. Złośliwe nowotwory mogą również powodować wzrost androstendionu, ale charakteryzują się raczej wysokimi poziomami 17-OH progesteronu i DHEA-S.

Źródło:

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice