Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

flaga ukrainy#standwithUkraine

Androstendion

Dowiedz się więcej

Androstendion jest hormonem steroidowym wydzielanym głównie przez nadnercza pod kontrolą hormonu adrenokortykotropowego (ACTH). Niezależnie od ACTH jest także wydzielany przez gonady – jądra i jajniki.

Androstendion jest ważnym prekursorem biosyntezy szeregu hormonów- męskich hormonów płciowych z grupy androgenów (testosteronu), a także żeńskich hormonów płciowych z grupy estrogenów (estradiolu i estronu).

Wraz ze wzrostem wartości androstendionu następuje zwiększona konwersja do testosteronu- nadmiar hormonów androgenowych (hiperandrogenizm) prowadzi do pojawienia się charakterystycznych objawów u kobiet i nabywania przez nie męskich drugorzędowych cech płciowych. U mężczyzn stan ten jest często bezobjawowy, ale istnieje ryzyko wystąpienia ginekomastii (przerostu gruczołów piersiowych) z powodu obwodowej konwersji androgenów do hormonów żeńskich.

Podwyższony poziom androstendionu występuje w hirsutyzmie, wrodzonym przeroście nadnerczy, zespole Cushinga, ektopowych guzach wytwarzających ACTH, przeroście jajników i innych.

Kiedy należy wykonać badanie poziomu androstendionu?

Gdy występują charakterystyczne objawy kliniczne związane z podwyższonym poziomem androgenów:

 • hirsutyzm (zwiększony wzrost włosów u kobiet w obszarach charakterystycznych dla mężczyzn – twarz, plecy, klatka piersiowa),
 • wirylizm (zwiększony wzrost włosów, pojawienie się wtórnych blizn płciowych u mężczyzn);
 • oligomenorrhea (problemy z miesiączką),
 • trądzik,
 • ochrypły, gęsty głos.

Cel badania

 • Diagnoza i diagnostyka różnicowa stanów związanych z hiperandrogenizmem (wraz ze sprawdzeniem poziomów innych hormonów płciowych);
 • Rozpoznanie zespołu androgenitalnego, wrodzonych wad enzymatycznych w syntezie hormonów nadnerczy (wraz z badaniem poziomu 17-OH progesteronu i kortyzolu);
 • Diagnoza i monitorowanie wrodzonego przerostu nadnerczy;
 • Rozpoznanie hirsutyzmu i wirylizmu u kobiet, a także zespołu policystycznych jajników.

Przygotowanie przed badaniem

Test należy wykonać rano na czczo, ponieważ poziomy hormonów zmieniają się w ciągu dnia- najwyższe wartości osiągają około 07:00 rano, a najniższe o 16:00.

U kobiet zaleca się wykonanie testu na tydzień przed miesiączką lub po niej.

Materiał

 • krew żylna

Androstendion normy (wartości referencyjne)

Wartości referencyjne są zależne od płci, u kobiet również od fazy cyklu.

 • kobiety 0,49 – 1,31 ng/ml
 • kobiety po menopauzie 0,187- 1,07 ng/ml
 • mężczyźni 0,28 – 1,52 ng/ml

Androstendion cena | Kup badanie online

 

Podwyższony androstendion

Oceniając wyniki, należy pamiętać, że duży wzrost androstendionu obserwuje się po okresie dojrzewania (maksymalne stężenie odnotowuje się w wieku około 20 lat).

Zwiększone poziomy wskazują na zwiększoną produkcję androgenów pochodzenia nadnerczowego lub gonadalnego.

Niewielkie podwyższenia mogą być idiopatyczne (powstają niespodziewanie), wynikać z zespołu policystycznych jajników u kobiet lub stosowania suplementów steroidowych u obu płci.

Podwyższony poziom prowadzi do objawów hiperandrogenizmu (hirsutyzmu, wirylizmu) u kobiet. Poziom hormonów zmniejsza się u nich po menopauzie.

Poziomy powyżej 5 ng / ml mogą być oznaką guzów nadnerczy lub gonad wydzielających androgeny. Wzrost androstendionu powyżej 5 ng / ml zaobserwowano u ponad 90% pacjentów z łagodnymi guzami nadnerczy. Złośliwe nowotwory mogą również powodować wzrost androstendionu, ale charakteryzują się raczej wysokimi poziomami 17-OH progesteronu i DHEA-S.

Źródło:

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.


Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice