Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Odczyn Waalera-Rosego

Dowiedz się więcej

Odczyn Waalera-Rosego – co to jest?

Czynnik reumatoidalny (RF) to autoprzeciwciało, czyli białko (przeciwciało w klasie IgM) wytwarzane przez układ odpornościowy organizmu, które błędnie identyfikując jego tkanki jako „obce”, atakuje je i uszkadza. Chociaż biologiczna rola RF nie jest dobrze poznana, jego obecność jest użyteczna jako wskaźnik diagnostyczny i prognostyczny aktywności zapalnej i autoimmunologicznej w chorobach reumatologicznych. Jedną z nich jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)

RZS to przewlekła, ogólnoustrojowa choroba autoimmunologiczna, która powoduje stan zapalny i niszczenie tkanek w stawach. Ich ból i zaburzenia funkcjonowania są pierwszym zwiastunem choroby, ale tak jak we wszystkich chorobach zapalnych, pacjenci mogą wykazywać oznaki ciągłego zmęczenia, niską gorączkę i utratę wagi.

Przebieg RZS i jego rokowanie są zmienne. Może się rozwijać i postępować powoli lub szybko, częste są okresy remisji i zaostrzeń choroby, które leczy się za pomocą środków sterydowych. Im wcześniej dojdzie do diagnozy i szybciej zostanie wdrożone leczenie, tym dojdzie do mniejszego uszkodzenia stawów.

Odczyn Waalera-Rosego to jedna z metod badań, służących do potwierdzania bądź wykluczania (oznaczenie jakościowe) obecności w surowicy krwi czynnika reumatoidalnego w klasie IgM. Jest oparty o reakcję aglutynacji (zlepiania się krwinek czerwonych w przypadku dodatniego wyniku testu),a wykryty został w 1949 roku przez Waalera i Rose’go.

Odczyn Waalera-Rosego – kiedy wykonać?

Test jest zlecany przez lekarzy reumatologów jako jedno z pierwszych badań w celu określenia braku lub obecności czynnika reumatoidalnego we krwi, zazwyczaj w diagnozowaniu reumatoidalnego zapalenia stawów, ale czasem również pomocniczo w innych chorób reumatoidalnych, autoimmunologicznych, zapalnych tkanki łącznej.

Odczyn Waalera-Rosego – kto powinien wykonać?

Lekarze często zamawiają ten test dla osób z objawami reumatoidalnego zapalenia stawów, które obejmują:

  • sztywność stawów, szczególnie rano
  • bóle stawowe
  • ciepło i obrzęk stawów
  • utrata chrząstki i kości, obrzęk torebek stawowych w rtg
  • deformacje, ograniczenia ruchomości stawów
  • drętwienie, ból kończyn (zespoły uciskowe nerwów)

oraz innych chorób reumatoidalnych, tkanki łącznej:

  • zgrubienia skóry
  • suchość oczu, jamy ustnej
  • stany podgorączkowe
  • słabość mięśni
  • trudności z połykaniem
  • wysypka na twarzy, nadwrażliwość na światło
  • blednięcie palców w reakcji na zimno

Przy cięższym, długotrwały przebiegu, choroba może manifestować się też poza stawami- między innymi obecnością bezbolesnych podskórnych guzków, owrzodzeniami opuszków palców i skóry. Chorzy zgłaszają też pogorszone samopoczucie i pogorszoną tolerancję wysiłku- RZS powoduje przyspieszony rozwój miażdżycy (choroby niedokrwiennej serca) lub zapaleń płuc czy osierdzia (które zazwyczaj objawiają się bólem w klatce piersiowej, kaszlem i dusznością).

Jeśli zaś rozwinie się zespół suchości wywołany zapaleniem spojówek, pacjenci uskarżają się na poczucie piasku pod powiekami. Zarówno RZS, jak i stosowane w jego leczeniu leki steroidowe, pogarszają stan kości i powodują przyspieszoną osteoporozę, tym samym zwiększając ryzyko złamań.

Niezwykle istotne w pacjentów z RZS są regularne kontrole morfologii (pod kątem anemii) i funkcji nerek.

Odczyn Waalera-Rosego cena | Kup badanie online

 

Odczyn Waalera-Rosego norma

  • Negatywny (-)

Odczyn Waalera-Rosego ujemny

Ujemny odczyn wyklucza obecność czynnika reumatoidalnego, ale nie warunkuje braku choroby. Nawet do 20% osób z RZS będzie miało niewykrywalny poziom RF lub nie będzie go wcale. W takich przypadkach kryterium diagnostyczne stanowić może test na przeciwciała antyCCP.

Odczyn Waalera-Rosego dodatni

Odczyn jest dodatni w 80% reumatoidalnego zapalenia stawów po 2 latach trwania choroby. Raz uzyskany dodatni wynik nie zmienia się poza przypadkami całkowitej remisji. Nie ma korelacji pomiędzy mianem odczynu a nasileniem choroby, ale obecność czynnika RF zwiększa tendencję do innych niż stawowe objawów RZS.

Odczyn jest również dodatni w 25-30% w chorobach tkanki łącznej (zespół Sjögrena, toczeń rumieniowaty układowy, twardzina układowa, mieszana choroba tkanki łącznej), a także w pierwotnej marskości żółciowej i w innych przypadkach marskości, sarkoidozie oraz w podostrym zapaleniu wsierdzia.

Wyniki fałszywie dodatnie można otrzymać u chorych z mononukleozą, gruźlicą, kiłą lub wirusowym zapaleniem wątroby.

Czynnik reumatoidalny może również czasami występować u osób zdrowych. Zdarza się to częściej u osób z członkami rodziny z rozpoznaniem RZS

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice