Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine
dieta, pakiet badań

Profil Dieta na start

Spis treści

Dobrze zbilansowana i urozmaicona dieta odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowia całego organizmu. Uniwersalne podstawy żywieniowe nie zmieniają się od lat; podstawą jest regularne spożywanie posiłków składających się m.in. z owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych oraz źródła białka (czyli np. strączków, mięsa ryb czy mięsa drobiu; zaleca się przy tym ograniczanie spożywania mięsa czerwonego).

Istotne jest również, by unikać produktów nieprzetworzonych. Do złych nawyków należy natomiast podjadanie między posiłkami, za duże porcje (w stosunku do zapotrzebowania kalorycznego) czy uzależnienie od słodyczy, alkoholu i innych używek. Zła dieta może skutkować pogorszeniem kondycji serca, naczyń, nerek, tarczycy oraz przyczynić się do rozwoju wielu chorób. Źle zbilansowana dieta może prowadzić także do zaburzeń odżywiania, niedożywienia lub nadwagi.

Kiedy wykonać badania?

Osoby, które borykają się z niezdrowymi nawykami żywieniowymi, powinny rozważyć wykonanie badań umożliwiających sprawdzenie stanu gospodarki tłuszczowej i cukrowej i wykluczenie niedoborów. Badania zaleca się także osobom będącym w grupie podwyższonego ryzyka zaburzeń metabolicznych, czyli otyłym, palącym, żyjącym w przewlekłym stresie, niedosypiającym czy mającym historię chorób sercowo-naczyniowych. Warto także rozważyć wykonanie badań w przypadku pojawienia się i długotrwałego występowania takich objawów jak:

 • pogorszenie tolerancji wysiłku, duszność,
 • zaburzenia pracy serca, bóle w klatce piersiowej,
 • wahania ciśnienia tętniczego, omdlenia,
 • zawroty i bóle głowy,
  drażliwość, nerwowość lub wręcz przeciwnie, ospałość i brak energii,
 • spadek libido,
 • pogorszenie stanu skóry,
 • problemy żołądkowe,
 • nieuzasadniony wzrost lub spadek masy ciała,
 • utrzymujące się obrzęki,
 • osłabienie, skurcze mięśni,
 • wzmożone pragnienie i oddawanie moczu.

Badania zaleca się też wszystkim osobom, które chcą wprowadzić modyfikacje w swoim stylu życia i opracować odpowiednią strategię żywienia i treningów – dzięki wynikom badań będą mogły lepiej dostosować zakładany plan do swoich potrzeb.

Co zawiera badanie profil Dieta na start?

Profil Dieta na start to pakiet badań dla osób, które chcą kompleksowo sprawdzić ogólny stan swojego zdrowia, ocenić poziom odżywienia organizmu przed rozpoczęciem diety, tak, by można było ją dostosować do indywidualnych potrzeb. Zmiana stylu odżywiania to pierwszy krok w kierunku modyfikacji stylu życia i rozpoczęcia przygody z aktywnością fizyczną.

Pakiet zawiera badania takie jak:

 • Morfologia krwi, pozwalająca ocenić ogólną kondycję organizmu – jest to badanie głównie pomocnicze w diagnostyce anemii. Nieprawidłowe stężenia parametrów związanych z czerwonymi krwinkami stwarzają konieczność konsultacji z lekarzem i dalszej diagnostyki. Zmniejszone zapasy żelaza w organizmie (pomiar ferrytyny) powodują niedostateczną syntezę hemoglobiny i przenoszenie tlenu do tkanek. Suplementacja i wzbogacenie diety w odpowiednie grupy produktów mogą przynieść dużą poprawę.
 • Lipidogram, umożliwiający zbadanie stanu gospodarki lipidowej – pomiary służą ocenie ryzyka miażdżycy i jej powikłań, stanu serca i naczyń. Zbyt wysokie stężenie cholesterolu całkowitego i LDL oraz trójglicerydów jest wskazaniem do modyfikacji dietetycznych (rezygnacji z pokarmów tłustych, wysokoprzetworzonych). Również dzięki aktywności fizycznej ich poziomy mogą systematycznie spadać, z kolei odsetek tzw. „dobrego” cholesterolu HDL może wzrastać. W połączeniu z lipidogramem, pomiar stężenia kwasu moczowego daje dodatkowe informacje o ryzyku rozwoju dny moczanowej, powodującej problemy ze stawami. Konieczne może być wyeliminowanie z diety owoców morza i czerwonych mięs.
 • Glukozainsulina, pozwalające ocenić stan gospodarki węglowodanowej. To bardzo ważne badania u aktywnych fizycznie osób, gdyż to glukoza jest głównym źródłem energii dla pracującego organizmu. Zaburzenia jej metabolizmu i wahania poziomu stężeń cukru we krwi po posiłkach lub wysiłku są też wskazaniem do pomiaru stężenia insuliny, gdyż zwiastują rozwój insulinooporności (niewrażliwości tkanek organizmu na jej działanie). Odpowiednio przygotowana przez dietetyka dieta złożona z produktów o niskim indeksie glikemicznym może pomóc w odpowiedniej kontroli poziomu cukru i wyrzutów insuliny.
 • Aminotranferazy ASTALT, służącego do oceny stanu wątroby. To markery uszkodzenia komórek wątroby, intensywny wysiłek fizyczny może powodować ich przejściowy wzrost. Poziomy aminotranferaz powinny wrócić do normy po należytym okresie odpoczynku. Monitorowanie ich stężeń jest też wskazane w przypadku przyjmowania suplementów stymulujących wzrost masy mięśniowej.
 • Sódpotasmagnezwapń, pozwalające sprawdzić stan gospodarki wodno-elektrolitowej. Woda i elektrolity są łatwo tracone podczas wysiłku fizycznego. Niezwykle ważne jest wczesne wykrycie i uzupełnianie ich niedoborów, gdyż odpowiadają za prawidłowe ciśnienie krwi, przekaźnictwo sygnałów w układzie nerwowym, pracę mięśni, w tym serca.
 • Kreatyninamocznik, umożliwiające ocenę funkcjonowania nerek. Badanie sprawności procesu filtracji w nerkach jest nieocenione przy stwierdzaniu poziomu nawodnienia i odżywienia organizmu, ale również wykrywaniu ich chorób.
 • TSH, pozwalające na zidentyfikowanie stanu tarczycy. Odchylenia od prawidłowych wartości TSH skłaniają do konsultacji endokrynologicznej, by wykluczyć nadczynność/niedoczynność tarczycy. Jej hormony regulują tempo przemiany materii, stąd zaburzenia w ich poziomie znacząco wpływają na tolerancję wysiłku i utratę/wzrost wagi. Objawy niedoczynności tarczycy mogą być mylone z przetrenowaniem.

Na profil Dieta na start składają się zatem badania pozwalające na kompleksowe sprawdzenie stanu organizmu i zweryfikowanie, czy dotychczasowa dieta wpłynęła negatywnie na zdrowie pacjenta. Decydując się na pakiet zapłacisz znacznie mniej, niż w przypadku zakupu pojedynczych badań wchodzących w jego skład.

Kup badanie online

Bibliografia: „Zdrowie żywienie. Co i w jaki sposób jeść, by dobrze żyć”, dr Karolina Gajda, Joanna Grodzka, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.