Dobrze zbilansowana i urozmaicona dieta odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowia całego organizmu. Uniwersalne podstawy żywieniowe nie zmieniają się od lat; podstawą jest regularne spożywanie posiłków składających się m.in. z owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych oraz źródła białka (czyli np. strączków, mięsa ryb czy mięsa drobiu; zaleca się przy tym ograniczanie spożywania mięsa czerwonego).
Istotne jest również, by unikać produktów nieprzetworzonych. Do złych nawyków należy natomiast podjadanie między posiłkami, za duże porcje (w stosunku do zapotrzebowania kalorycznego) czy uzależnienie od słodyczy, alkoholu i innych używek. Zła dieta może skutkować pogorszeniem kondycji serca, naczyń, nerek, tarczycy oraz przyczynić się do rozwoju wielu chorób. Źle zbilansowana dieta może prowadzić także do zaburzeń odżywiania, niedożywienia lub nadwagi.
Osoby, które borykają się z niezdrowymi nawykami żywieniowymi, powinny rozważyć wykonanie badań umożliwiających sprawdzenie stanu gospodarki tłuszczowej i cukrowej i wykluczenie niedoborów. Badania zaleca się także osobom będącym w grupie podwyższonego ryzyka zaburzeń metabolicznych, czyli otyłym, palącym, żyjącym w przewlekłym stresie, niedosypiającym czy mającym historię chorób sercowo-naczyniowych. Warto także rozważyć wykonanie badań w przypadku pojawienia się i długotrwałego występowania takich objawów jak:
Badania zaleca się też wszystkim osobom, które chcą wprowadzić modyfikacje w swoim stylu życia i opracować odpowiednią strategię żywienia i treningów – dzięki wynikom badań będą mogły lepiej dostosować zakładany plan do swoich potrzeb.
Profil Dieta na start to pakiet badań dla osób, które chcą kompleksowo sprawdzić ogólny stan swojego zdrowia, ocenić poziom odżywienia organizmu przed rozpoczęciem diety, tak, by można było ją dostosować do indywidualnych potrzeb. Zmiana stylu odżywiania to pierwszy krok w kierunku modyfikacji stylu życia i rozpoczęcia przygody z aktywnością fizyczną.
Pakiet zawiera badania takie jak:
Na profil Dieta na start składają się zatem badania pozwalające na kompleksowe sprawdzenie stanu organizmu i zweryfikowanie, czy dotychczasowa dieta wpłynęła negatywnie na zdrowie pacjenta. Decydując się na pakiet zapłacisz znacznie mniej, niż w przypadku zakupu pojedynczych badań wchodzących w jego skład.
Bibliografia: „Zdrowie żywienie. Co i w jaki sposób jeść, by dobrze żyć”, dr Karolina Gajda, Joanna Grodzka, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie
Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.
W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.
Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.
Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia, należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.
Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.
W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.
Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.
Synevo jest jednym z wiodących dostawców usług diagnostyki laboratoryjnej w Polsce, oferującym ponad 2 tysiące rutynowych i zaawansowanych badań.
2023 © Synevo. Wszystkie prawa zastrzeżone.