Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Glukoza w dobowej zbiórce moczu

Dowiedz się więcej

Glukoza w dobowej zbiórce moczu – co to jest?

Glukoza to podstawowy materiał energetyczny występujący w ludzkim organizmie. Jest cukrem prostym, który dostarcza niezbędnej energii do zachodzenia procesów życiowych w każdej komórce. Pochodzi z pożywienia, w wyniku procesów trawiennych absorbowana jest z jelit do krwiobiegu, a następnie dostarczana do tkanek, które aktualnie wykazują zapotrzebowanie na tę substancję. Proces ten zachodzi z udziałem wielu hormonów i mechanizmów regulacyjnych, z których najważniejszym jest insulina produkowana przez trzustkę. Prawidłowo glukoza nie jest wydalana z moczem, gdyż nie ulega filtracji do niego w nerkach. W niektórych stanach chorobowych może jednak występować obecność tego cukru w moczu.

Glukoza w dobowej zbiórce moczu – kiedy wykonać?

Badanie to polega na pomiarze stężenia glukozy w całodobowej zbiórce moczy w celu określenia średniego poziomu wydalania tego cukru przez nerki. Jak już zostało wspomniane, glukoza w prawidłowych warunkach nie występuje w ogóle w moczu. Najczęstszą przyczyną glukozurii są zbyt wysokie poziomy cukru we krwi.

Wartość graniczna, po której następuje filtracja glukozy do moczu, nazywana jest progiem nerkowym i wynosi ok. 180 mg/dl glukozy we krwi. Stan ten jest często pierwszym wskaźnikiem diagnostycznym w kierunku rozpoczęcia procesu rozpoznania u danego pacjenta cukrzycy.

Cukrzyca to choroba, w przebiegu której w krwi chorego występują zbyt wysokie poziomy glukozy. W zależności od podtypu cukrzycy może to być wywołane zaburzeniami wrodzonymi (cukrzyca typu 1, trzustka produkuje zbyt mało insuliny) lub może wykształcić się podczas życia pacjenta (typ 2, komórki organizmu stają się nieodporne na działanie insuliny). Funkcją tego hormonu jest umożliwienie glukozie wniknięcia do środka komórek. Gdy działanie to jest zaburzone nadmiar glukozy pozostaje w krwiobiegu wywołując objawy cukrzycy.

Poza cukrzycą glukozurię mogą wywoływać także inne zespoły chorobowe, jednak wówczas nie jest to najbardziej charakterystyczny objaw. Do tych chorób należą np. akromegalia i choroba Cushinga. Cukromocz może też występować u kobiet w ciąży lub jako efekt uboczny niektórych leków.

Glukoza w dobowej zbiórce moczu – kto powinien wykonać?

Badanie to najczęściej jest zlecane w przebiegu monitorowania cukrzycy. Jest bardziej skuteczne niż jednorazowy pomiar cukru w moczu, gdyż poziom wydajania glukozy może zmieniać się wraz z rytmem dobowym. Do najczęstszych, wczesnych objawów cukrzycy, które powinny skierować pacjenta do lekarza należą:

  • polidypsja – zwiększone pragnienie
  • poliuria – zwiększone, częstsze oddawanie moczu
  • utrata wagi
  • zmęczenie
  • nudności, wymioty

Wczesne rozpoznanie cukrzycy i wdrożenie odpowiedniego leczenia ma duże znaczenie w uniknięciu komplikacji tej choroby. Nieleczona cukrzyca może prowadzić do wystąpienia poważnych uszkodzeń zdrowia pacjenta, a nawet do jego zgonu.

Glukoza w dobowej zbiórce moczu norma

  • < 500 mg/24 godziny

Glukoza w dobowej zbiórce moczu wyniki

W niektórych szczególnych sytuacjach, jak ciąża czy niewłaściwa, zbyt duża podaż węglowodanów w diecie glukoza może występować w moczu i niekoniecznie jest to powód do obaw. Jednak wyniki tego badania zawsze należy konsultować z lekarzem, gdyż tylko w połączeniu z czynnikami warunkującymi, historią choroby pacjenta, objawami klinicznymi i wynikami innych badań można podejmować decyzję o potrzebie ewentualnej dalszej diagnostyki i wdrażaniu postępowania leczniczego. Jest to niezwykle ważne w przypadku cukrzycy, do powikłań której mogą należeć, między innymi:

  • polineuropatia obwodowa- uszkodzenie nerwów, szczególnie na dalszych odcinkach kończyn
  • nefropatia cukrzycowa- uszkodzenie kanalików nerkowych prowadzące do niewydolności nerek
  • retinopatia – uszkodzenie siatkówki oka w wyniku zbyt wysokich stężeń glukozy, prowadzi do ślepoty

Jako że wiele z tych, i innych powikłań jest nieodwracalna, bardzo ważne jest odpowiednio wczesne wdrożenie leczenia mającego na celu kontrolę poziomów cukru w przebiegu cukrzycy.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Dobowa zbiórka moczu | jak się przygotować?

Dobowa zbiórka moczu

Przed przystąpieniem do pobrania dobowej zbiórki moczu należy zaopatrzyć się w specjalny 2-3 litrowy pojemnik z podziałką umożliwiającą dokładne odczytanie objętości. Ponadto potrzebny będzie pojemnik jednorazowy, w którym próbka moczu ze zbiórki zostanie przekazana do punktu pobrań.

Niektóre parametry oznaczane w dobowej zbiórce moczu wymagają zastosowania środka konserwującego. Przed przystąpieniem do zbiórki moczu należy uzyskać informację od personelu punktu pobrań, czy środek taki jest konieczny i czy można go otrzymać w punkcie pobrań.

Jak pobrać materiał

Dobową zbiórkę moczu należy rozpocząć w godzinach porannych i prowadzić przez  24 godziny, czyli np. zbiórka rozpoczęta w poniedziałek o godzinie 8:00 powinna zakończyć się we wtorek o godzinie 8:00.

Pierwszą poranną porcję moczu należy oddać do toalety, a zbiórkę rozpocząć od drugiej porcji (w przypadku konieczności zastosowania środka konserwującego należy go dodać do pojemnika, gdzie znajduje się już porcja moczu rozpoczynająca zbiórkę).

Należy odnotować godzinę rozpoczęcia zbiórki. Od tej pory każda porcja moczu, w całości musi być oddawana do pojemnika. W przypadku pominięcia którejś z porcji moczu, zbiórkę należy przerwać i rozpocząć od nowa, następnego dnia, a zebrany już mocz wylać.

Ostatnią porcją moczu, która zostanie oddana do pojemnika jest poranna próbka moczu oddana w drugim dniu prowadzenia zbiórki.

W czasie trwania dobowej zbiórki moczu pojemnik należy przechowywać w lodówce.

Po zakończeniu zbiórki należy określić objętość zebranego moczu odczytując pojemność z podziałki na ścianach pojemnika.

Mocz w pojemniku zbiorczym dokładnie wymieszać, a następnie przelać 50 – 100 ml do jednorazowego pojemnika.

Do punktu pobrań należy dostarczyć próbkę moczu wraz z zanotowanymi informacjami o objętości zebranego moczu oraz o godzinie rozpoczęcia i zakończenia zbiórki.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice