Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

flaga ukrainy#standwithUkraine

Profilaktyka 40 PLUS badania z krwi

Program Profilaktyka 40 PLUS umożliwia wszystkim osobom po 40 roku życia bezpłatne wykonanie podstawowych badań diagnostycznych. Dzięki temu możliwe jest wczesne wykrycie wielu chorób i zaburzeń oraz wdrożenie właściwej, pogłębionej diagnostyki lub też odpowiedniego leczenia. Dokładny zakres i rodzaje wykonywanych badań uzależnione są m.in. od dokładnego wieku, płci pacjenta oraz odpowiedzi udzielonych w ankiecie zlokalizowanej w Internetowym Koncie Pacjenta. Szczegółowe wypełnienie wspominanej powyżej ankiety jest niezbędne do uzyskania skierowania na testy laboratoryjne związane z programem Profilaktyka 40 PLUS.

W skład pakietu badań, które otrzyma pacjent mogą wchodzić następujące testy diagnostyczne wykonywane z krwi żylnej pacjenta:

  • morfologia krwi – jest to podstawowe badanie krwi, które polega na ocenie liczebności poszczególnych grup krwinek (czerwonych oraz białych z podziałem na subpopulacje), płytek krwi oraz procentowej zawartości określonych składników, m.in. hemoglobiny. Dzięki temu badaniu możliwe jest wykrycie stanów zapalnych toczących się w organizmie, różnego rodzaju chorób infekcyjnych (ze wstępnym określeniem rodzaju czynnika etiologicznego), niedoborów erytrocytów (anemii) oraz nieprawidłowości, które mogą wskazywać na zaburzenia krzepnięcia. Odstępstwa od normy w tym badaniu mogą sugerować różnego rodzaju bardziej skomplikowane schorzenia. Dzięki temu możliwe jest zaplanowanie optymalnej, pogłębionej diagnostyki, która będzie ukierunkowana na wyjaśnienie przyczyn wykrytych patologii.
  • oznaczenie poziomów cholesterolu lub kontrolny profil lipidowy – pomiar stężeń związków tłuszczowych we krwi ma szczególne znaczenie w ocenie ryzyka wielu schorzeń dotyczących układu sercowo-naczyniowego. W wyniku długotrwałych, nieprawidłowych nawyków żywieniowych może dojść do zaburzeń stężeń poszczególnych grup lipidów, co może predysponować do rozwoju miażdżycy. W przebiegu tej choroby dochodzi do odkładania się złogów tłuszczowych w świetle naczyń krwionośnych. Zaawansowana postać miażdżycy może prowadzić m.in. do rozwoju niewydolności serca, zawału mięśnia sercowego lub też udaru mózgu. Są to bardzo poważne jednostki chorobowe, które niosą za sobą ryzyko ciężkiego i permanentnego uszczerbku na zdrowiu pacjenta. Z tego powodu niezwykle istotne jest wczesne wykrycie zaburzeń predysponujących do rozwoju miażdżycy oraz wdrożenie stosownego leczenia oraz właściwych zmian w stylu życia pacjenta, które pozwolą na uniknięcie opisywanych powyżej powikłań.
  • oznaczenie poziomów glukozy na czczo – oznaczenie stężeń cukru we krwi jest podstawowym testem diagnostycznym wykonywanym w kierunku rozpoznania cukrzycy. Cukrzyca typu 2 może rozwinąć się u osób dorosłych w wyniku długotrwałych, szkodliwych nawyków żywieniowych połączonych z otyłością i innymi czynnikami predysponującymi. W przypadku wykrycia zbyt wysokich poziomów glukozy lekarz może zadecydować o skierowaniu pacjenta na pogłębione badania w kierunku cukrzycy, jak np. OGTT, czyli doustny test obciążenia glukozą.
  • tzw. „próby wątrobowe”- oznaczenie stężenia AIAT, AST, GGTP – pomiar stężeń enzymów wątrobowych jest podstawowym badaniem, które pozwala na wykrycie oraz wstępne sklasyfikowanie zaburzeń czynności wątroby. Badanie to jest niezwykle istotne ze względu na znaczne zdolności kompensacyjne wątroby. Oznacza to, że pierwsze objawy jej chorób pojawiają się zazwyczaj dopiero, gdy uszkodzona jest znaczna większość tkanek tego narządu. Dzięki regularnemu przeprowadzaniu badań profilaktycznych polegających na kontroli stężeń enzymów wątrobowych możliwe jest wczesne wykrycie tych chorób oraz skuteczne zapobieganie dalszemu ich postępowi.
  • oznaczenie poziomów kreatyniny – dzięki oznaczeniu poziomów kreatyniny we krwi możliwa jest dość dokładna ocena pracy nerek. Zaburzenia pracy tych narządów mogą mieć szeroko zakrojone negatywne skutki zdrowotne, jako że odpowiedzialne one są za usuwanie licznych toksyn i innych szkodliwych związków z krwi pacjenta. Podobnie jak w przypadku wątroby, zaburzenia wyników badań laboratoryjnych nerek znacząco poprzedzają pojawienie się pierwszych dolegliwości, dlatego warto jest przeprowadzać te badania regularnie, w celach profilaktycznych.
  • oznaczenie poziomów kwasu moczowego – podwyższone poziomy kwasu moczowego we krwi mogą mieć wiele przyczyn. Niezależnie od nich często prowadza one jednak do rozwoju dny moczanowej. Choroba ta charakteryzuje się odkładaniem w tkankach miękkich stawów kryształów kwasu moczowego, co prowadzi do ich obrzęku, zaczerwienienia oraz znacznej bolesności.
  • oznaczenie stężeń PSA (u mężczyzn) – PSA, czyli swoisty antygen sterczowy to specyficzny związek chemiczny, którego podwyższone stężenia we krwi zazwyczaj świadczą o procesie chorobowym toczącym się w gruczole krokowym u mężczyzn. Samo wykrycie wysokich wartości PSA nie pozwala na dokładne rozpoznanie rodzaju schorzenia prostaty, jednak sygnalizuje zaburzenia związane z pracą tego narządu i wymaga przeprowadzenia pogłębionej diagnostyki w celu ustalenia przyczyn tych odstępstw od normy

Profilaktyka 40 PLUS badania

Dodatkowo przeprowadzone mogą być także badania z innych materiałów niż krew, czyli:

  • badanie ogólne moczu – ten test pozwala na ocenę podstawowych parametrów moczu, których zaburzenia mogą wskazywać na liczne choroby – zarówno dotyczące układu moczowo-płciowego, jak i zaburzeń pracy nerek i innych chorób zlokalizowanych nawet w odległych częściach organizmu. Dzięki temu badaniu możliwe jest potwierdzenie m.in. zakażenia pęcherza, hiperglikemii (obecnej w cukrzycy), niewydolności nerek, zapalenia nerek oraz wielu innych chorób.
  • krew utajona w kale – ten test diagnostyczny jest niezwykle istotny w przebiegu diagnozowania przyczyn niedokrwistości oraz wczesnego wykrywania chorób przebiegających z krwawieniem do przewodu pokarmowego, jak np. rak jelita grubego. W przypadku tej choroby onkologicznej wczesne jej wykrycie znacząco zwiększa szanse na pełne wyleczenie pacjenta oraz pozwala na stosowanie bardziej skutecznych metod terapeutycznych w porównaniu z późniejszymi stadiami zawansowania raka.

Ponadto w skład pakietu wspólnego badań diagnostycznych realizowanych w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS wchodzą także:

  • pomiar ciśnienia tętniczego krwi
  • pomiary masy ciała, obwodu w pasie oraz wzrostu
  • obliczenie BMI (body mass index, wskaźnik masy ciała)
  • ocena miarowości rytmu serca

Profilaktyka 40 PLUSDowiedz się więcej:

Program Profilaktyka 40 PLUS – jakie badania, jak się zapisać

Profilaktyka 40 PLUS skierowanie – jak je uzyskać?

Program Profilaktyka 40 plus wyniki w normie

Źródła: