OgólneO badaniuPrzygotowanieKontaktDalsza diagnostyka

Zrób badanie nasienia – zacznij diagnostkę

Badanie nasienia to podstawowe badanie w przypadku diagnozy męskiej niepłodności i czasami pozwala na uniknięciu decyzji o dalszej diagnozie i podjęciu się leczenia . Synevo jest międzynardowym laboratorium z wieloletnim doświadczeniem, gdzie wykwalifikowany personel dokona analizy Twojego materiału. Dzięki temu możesz być pewien, że wyniki Twoich badań są wiarygodne i rzetelne.

Nasz Punkt Pobrań w Krakowie, przy ulicy Basztowej 15/3 i 3B posiada pokój specjalnie przygotowany do oddania nasienia, zapewniając pełen komfort i wygodę pacjenta.

Badanie to pozwala określić zdolności rozrodcze mężczyzny oraz zdiagnozować ewentualne przyczyny problemów dotyczących płodności.

Rodzaj materiału: Materiałem do badania jest nasienie pobrane drogą masturbacji, do jałowego pojemnika. Pobranie nasienia odbywa się w Punkcie Pobrań Laboratorium Medycznego Synevo Kraków przy ul. Basztowej 15/3 i 3B. Do dyspozycji pacjenta udostępnione jest niekrępujące pomieszczenie z osobnym wejściem, oddzielone od kontaktu z innymi pokojami pobrań, w których obsługiwani sa pozostali pacjenci.

Stosowana metoda: Badanie makroskopowe i mikroskopowe

Badanie makroskopowe nasienia wykonywane jest na podstawie oceny wzrokowej, przy użyciu papierków lakmusowych (wskaźnikowych) oraz wagi laboratoryjnej i obejmuje:

 • czas upłynnienia
 • ocenę objętości
 • ocenę barwy
 • ocenę lepkości
 • ocenę pH

Badanie mikroskopowe nasienia wykonywane jest w materiale bezpośrednim, przy użyciu mikroskopu świetlnego. Oceniane są następujące parametry:

 • liczba plemników w jednostce objętości
 • ruchliwość plemników
 • żywotność plemników
 • morfologia plemników
 • inne elementy morfotyczne nasienia
 • ocena nieprawidłowości w zachowaniu się plemników

Przygotowanie pacjenta:

Zaleca się wykonanie badania nasienia po zachowaniu okresu wstrzemięźliwości płciowej (czas od ostatniego wytrysku nasienia) od 3 do 7 dni. W przypadku kolejnego badania nasienia pacjent powinien zachować ten sam okres wstrzemięźliwości płciowej, jaki zachowany był przy pierwszym badaniu.

 • Nasienie należy pobrać drogą masturbacji do jałowego pojemnika (dostarczany przez laboratorium).
 • Nasienie powinno być oddane do pojemnika w całości, przy zachowaniu podstawowych zasad higieny. Jeśli nasienie nie zostało oddane w całości, pacjent zobowiązany jest poinformować o tym personel laboratorium.
 • W przypadku problemów z oddaniem nasienia w laboratorium, dopuszczalne jest oddanie nasienia w warunkach domowych podczas stosunku płciowego do specjalnej prezerwatywy bez środków plemnikobójczych i dostarczenie materiału do badania w czasie nie przekraczającym 60 minut od oddania ejakulatu.

Sposób pobrania materiału opisuje ulotka Instrukcja dla pacjenta: “Pobranie nasienia”

Zapraszamy do naszego Punktu Pobrań Synevo w Krakowie przy ulicy Basztowej 15/3 i 3B (MAPA).

Rejestracja i godziny przyjęć pacjentów

W celu umówienia wizyty, prosimy o rejestrację telefoniczną pod numerem tel. 12 422 21 90 w godzinach pracy punktu pobrań: pon. – pt. 7.00 – 18.00, sob. 7.30 – 14.00
Badanie nasienia wykonywane jest we wt. 15.00 – 18.00 i czw. 9.00 -12.00

Badania użyteczne w pogłębionej diagnostyce niepłodności zarówno u mężczyzn jak i u kobiet

Posiew nasienia – rozszerzenie opisanego powyżej badania ogólnego, jest badaniem mikrobiologicznym służącym diagnostyce zakażeń męskiego układu rozrodczego. Polega na badaniu próbki nasienia pod kątem wykrycia w nim obecności bakterii i grzybów, oraz określenia ich wrażliwości na leki.
Posiew moczu, wymaz cewki, wymaz z pochwy – zakażenia układu moczowego oraz układu moczowo-płciowego odpowiadają za znaczną część niepłodności małżeńskiej. W celu wykrycia czynnika sprawczego, obok metod klasycznej mikrobiologii wykorzystuje się metody biologii molekularnej (Urogin, PronatalUrogin).
Profil hormonalny (DHEAS, estradiol, FSH, LH, progesteron, testosteron – zaburzenia układu hormonów płciowych stanowią istotną grupę przyczyn niepłodności. Obok hormonów płciowych zwracamy uwagę na czynność tarczycy.
Tokspolazma, CMV, EBV – wybrane czynniki zakaźne mogą odpowiadać za występowania niepłodności.